Sensacyjne badania nad mumią kobiety ze zbiorów Muzeum UW (depozyt w Muzeum Narodowym w Warszawie) prowadzone przez Warsaw Mummy Project wywołały dyskusję w środowisku naukowym i przynoszą nieustannie kolejne ustalenia.

Koniec roku przyniósł kolejny ważny tekst na ten temat, opublikowany w „Journal of Archeological Science” (LINK).
Jego autorami są Wojciech Ejsmond, Marzena Ożarek-Szilke, Marcin Jaworski, Stanisław Szilke. Odnoszą się w nim m.in. do krytycznych uwag profesor Sahary N. Saleem nt. ich dotychczasowych ustaleń dotyczących mumii. Przypomnijmy, że wg badaczy z Warsaw Mummy Project są to zmumifikowane zwłoki kobiety w ciąży. Komentarze uczonej ukażą się wkrótce w „Journal of Archeological Science” w artykule „A radiological reassessment of the ‘Pregnant Mummy’: a comment to Ejsmond et al”.

Natychmiast po ukazaniu się artykułu pojawiły się pierwsze medialne reakcje na jego publikację:

Warto nadmienić, że ustalenia warszawskich uczonych znalazły się wśród:

Przypomnijmy, że mumia znajduje się na ekspozycji w Galerii Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie.