WYSTAWA STAŁA

“Orzeł i pięć gwiazd Uniwersytetu. Wystawa z okazji jubileuszu 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego poświęcona narodzinom uczelni”

Ekspozycja mieści się w zabytkowym pałacu Tyszkiewiczów-Potockich przy Krakowskim Przedmieściu 32, który przeszedł gruntowną renowację w 2015 roku. Wystawa wprowadza w obchody jubileuszu 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawiając uczelnię u początków jej istnienia w drugiej i trzeciej dekadzie XIX w. Była to epoka dynamicznych zmian, odkryć i narodzin nauki w dzisiejszym rozumieniu tego słowa. Profesorowie uniwersyteccy często samodzielnie gromadzili zbiory do badań, analizowali i klasyfikowali dostępne materiały, równocześnie przekazując zdobytą wiedzę studentom. To właśnie ocalałe fragmenty kolekcji artystycznych i zbiorów naukowych gromadzonych w gabinetach stanowią podstawę ekspozycji Muzeum UW. Wśród bezcennych zabytków znajdują się nie tylko obrazy, ryciny i odlewy gipsowe, ale także narzędzia lekarskie, numizmaty i tłoki pieczętne, okazy zwierząt i roślin oraz inne rzadkie obiekty, jak choćby korkowy model Łuku Konstantyna Wielkiego w Rzymie. Wszystkie znajdowały się na Uniwersytecie w tych samych latach, kiedy na terenie kampusu mieszkał Fryderyk Chopin, student Szkoły Głównej Muzyki Wydziału Nauk i Sztuk Pięknych UW.

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego
Pałac Tyszkiewiczów-Potockich
Krakowskie Przedmieście 32

Otwarte: poniedziałek-piątek 10.00-16.00.

Wstęp wolny dla zwiedzających indywidualnie

Autor scenariusza ekspozycji: Krzysztof Mordyński
Teksty oraz opracowanie muzealiów: Krzysztof Mordyński, Anna Bińkowska, Małgorzata Przybyszewska, Janusz Rudziński, Adam Tyszkiewicz

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na działalność upowszechniającą naukę.