Środkowa część ciała mumii z widocznym w dolnej części płodem. Fot. Marzena Ożarek-Szilke.
Miednica zmumifkowanej kobiety z widocznym płodem. Fot. Marcin Jaworski.

play-sharp-fill

NIEZWYKŁE ODKRYCIE W KOLEKCJI MUZEUM

Naukowcy działający w ramach Warsaw Mummy Project (Warszawski Projekt Interdyscyplinarnych Badań Mumii), czyli doktoranci naszej uczelni – Marzena Ożarek-Szilke, Kamila Braulińska i Wojciech Ejsmond – dokonali niezwykłego odkrycia!

Część z nich uważa, że mumia ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego (depozyt w MNW) to zabalsamowane ciało kobiety w ciąży! Jeszcze bardziej interesujący jest fakt, że jest to jedyny znany taki przypadek na świecie!

MUMIA I JEJ HISTORIA

Warto wiedzieć, że wedle przekazów mumia została znaleziona w grobowcach królewskich w Tebach w Górnym Egipcie. Nie jest to jednak pewne. Wiemy, że znalazła się na Uniwersytecie Warszawskim w 1826 roku. Następnie została przywieziona w sarkofagu wykonanym dla tebańskiego kapłana Hor-Dżehutiego, żyjącego w I w. p.n.e. Według badaczy, w momencie śmierci kobieta miała między 20 a 30 lat i była w zaawansowanej ciąży (między 26. a 30. tygodniem). Obecnie jej mumia znajduje się obecnie w Galerii Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie, podobnie jak wiele innych depozytów naszego Muzeum. W rezultacie stanowią zasadniczą część ekspozycji poświęconej starożytnemu Egiptowi.

MUMIA ŚWIATOWĄ SENSACJĄ

Wyniki badań mumii zostały właśnie opublikowane w „Journal of Archeological Science” i stały się natychmiast sensacją na skalę światową!

Przede wszystkim poinformowały o nich:

światowe agencje prasowe, AFP, Xinhua (Chiny), Reuters, Associated Press, Agenzia Italia, ANSA (Włochy), Sputnik, ITAR-TASS i Interfax (Rosja);

portale naukowe i popularnonaukowe, (NatureApril’s best science images, PAN, Nauka w Polsce, Archeology – portal Archeological Institute of America, Smithsonian Magazine, Live Science, Thema Radiologie, National Geographic (edycje hiszpańska, włoska, indonezyjska i rosyjska), Current World Archaeology, Ça m’intéresse, Science Post, Academic Times, Phys.org.

a także media krajowe, (m.in. TVP Info, Polsat, TVN).

Warto podkreślić, że pisały szeroko o odkryciu również:

czołowe tytuły finansowe i biznesowe, Business Insider, Barron’s, portal giełdy nowojorskiej NASDAQ, International Buisness Times; Artnet.

Warto zaznaczyć, że o mumii napisały kluczowe portale i gazety światowe:

anglojęzyczne, BBC, CNN, Guardian, The Daily Telegraph (Wielka Brytania), New York Times (dwukrotnie), Washington Post, South China Morning Post, Foreign Policy (kolumna „Odds and Facts”), Euronews, People, USA Today, New York Post, San Francisco Chronicle, Seattle Times, Star Tribune,The Irish TimesNational Post, Toronto Star (Kanada);

francuskie, Huffington Post (edycje francuska – tworzona we współpracy z Le Monde, i włoska), Vanity Fair (edycja francuska), Le Figaro, Le Parisien, Paris Match, La Croix, Mediapart (Francja)

niemieckojęzyczne, Stern (Niemcy), Der Standard, Wiener Zeitung (Austria), 20 minutes (Szwajcaria);

rosyjskie, Izwiestija, Rossijskaja Gazieta, Gazeta.ru (Rosja),

izraelskie, Jerusalem Post, Times of Israel, Israel Hayom, Haaretz, Ynet (Izrael),

hiszpańskie, El Pais, AS, La Vanguardia, El Periodico, El Español, El Confidencial, Mundo Deportivo (Hiszpania);

włoskie, Corriere della Sera, La Stampa, La Repubblica (dodatek@Scuola), Il Fatto Quatidiano, Il Sole 24 Ore, Il Gazzetta del Mezzogiorno, Il Riformista;

skandynawskie, Aftonbladet (Szwecja), Politiken (Dania), Fréttablaðið i mbl.is (Islandia);

japońskie, Mainichi Shimbun, Sankei Shimbun;

tureckie, Hürriyet;

indyjskie, Dainik Jagran (dodatek Jagran Josh), The Times of India, Indiatimes.com, Hindustan Times, India Today, The Indian Express;

pakistańskie, Dawn (Pakistan);

latynoamerykańskieABC Noticias, Forbes (Meksyk), Folha de S. Paulo, O Globo (Brazylia), La Nacion (Argentyna), La Tercera (Chile).

Oczywiście to nie wszystko. Mumia stała się bohaterką także innych serwisów. Informowały o niej:

portale informacyjne i telewizje, Designboom, Yahoo, U.S.News & World ReportChina Internet Information Center, CBS, NBC, Fox23 News, France24, CNews (Francja), RTL (Niemcy), RTL (Niderlandy), RAI (Włochy), Ruptly, RTVE (Hiszpania), saudyjska Al-Arabiya, telewizje publiczne nowozelandzka i francuska, australijska telewizja ABCkanadyjska CTV, irlandzka RTE, filipińska ABS-CBN, AAJ TAK (najpopularniejszy indyjski kanał informacyjny w języku hindi), N1 (Serbia), Gizmodo, Fredzone, Today – najstarszy program telewizji śniadaniowej w USA;

potężne tabloidy, takie jak The Sun, Daily Mail, Express (Wielka Brytania), New York Daily News (USA), Bild (Niemcy), Le Matin (Szwajcaria),

ponadto prasa niemiecka, norweska, szwajcarska, luksemburska, czeska, chilijska i singapurska;

media turystyczne, arabskojęzyczne, armeńskie, ukraińskie, greckie, meksykańskie, kolumbijskie, koreańskie, tajlandzkiebrazylijskiehongkońskie, izraelskie, japońskie, chorwackie, węgierskie, rosyjskojęzyczne, duńskie, reuniońskie, kenijskie, bangladeskie, indyjskie, algierskie, portugalskie; jak również francuskie i amerykańskie lokalne, jak Cincinnati Local12WSB-TV (Atlanta), 104.5WOKV (Floryda) i wiele, wiele innych.

Strona projektu:

Fotografie opublikowane dzięki uprzejmości WARSAW MUMMY PROJECT.

Koordynatorzy Warsaw Mummy Project. Fot. B. Bajerski MNW.
Warsaw Mummy Project. Fot WMP.

W trakcie badań. Fot. O. Leydo.