Minęły dwa tygodnie od publikacji artykułu w Journal of Archaeological Science. Mimo to gigantyczne zainteresowanie mumią ze zbiorów naszego muzeum (depozyt w Muzeum Narodowym w Warszawie) nadal trwa. Nature, jedno z najbardziej prestiżowych pism naukowych na świecie, opublikowało właśnie listę najlepszych zdjęć naukowych kwietnia. Znalazła się na niej fotografia Marcina Jaworskiego.

Zdjęcie przedstawia prześwietlenie mumii z widocznymi amuletami reprezentującymi czterech synów Horusa. Hapi, Imset, Duamutef, Kebehsenuf byli czczeni jako opiekunowie zmarłych chroniący zmumifikowane organy wewnętrzne.

Z kolei New York Times kilka dni temu uczynił mumię bohaterką swojej “Lekcji dnia” (‘A Lesson of the Day’). Warto dodać, że już tydzień wcześniej prestiżowy dziennik obszernie informował o ustaleniach polskich badaczy z Warsaw Mummy Project.

 

To z kolei, dla porównania, najstarsze przedstawienie mumii oraz sarkofagu i kartonażu, w których została przywieziona na Uniwersytet Warszawski w 1826 roku. Opublikowano je w 1862 roku w piśmie “Przyjaciel Dziecka”.