TRAGICZNE KARTY POWOJENNEJ HISTORII KOREI – TRAUMA I UKOJENIE W TWÓRCZOŚCI HAN KANG.
Wykład dr Justyny Najbar-Miller z cyklu UNIWERSYTET WARSZAWY.

17:00, środa, 24 kwietnia, Sala Balowa w siedzibie Muzeum, Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich i uniwersytecki kanał YouTube.

W trakcie wykładu omówione zostaną powieści współczesnej autorki koreańskiej Han Kang, laureatki Międzynarodowej Nagrody Bookera – „Nadchodzi chłopiec” (2020, W.A.B.) oraz „Nie mówię żegnaj” (2024, W.A.B.) – które podejmują tematykę przemocy ze strony państwa w Korei Południowej.
Pierwszy utwór osnuty jest na wątkach dramatycznego wydarzenia, jakim była dokonana przez oddziały wojskowe w maju 1980 roku masakra mieszkańców miasta Kwangju, natomiast drugi porusza temat ludobójstwa, do którego doszło na wyspie Czedżu w latach 1948-1954. W obu tych powieściach autorka staje na granicy między światami, aby symbolicznie ukoić roztrzaskane dusze i przynieść światło doświadczanym przez traumę społecznościom.
Justyna Najbar-Miller – absolwentka warszawskiej koreanistyki i doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa koreańskiego, adiunkt Zakładu Koreanistyki, Wydział Orientalistyczny Uniwersytetu Warszawskiego.
Przełożyła na język polski wszystkie wydane w Polsce utwory Han Kang.

ORGANIZATORZY
Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych i Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego