HISTORIA W ŚWIECIE CYFROWYM
Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego

Środa, 13 grudnia, godz. 17.00, Sala Balowa w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich

uniwersytecki kanał YouTube:

HISTORIA LUBI SIĘ POWTARZAĆ? A SKĄD TAKIE PRZEKONANIE?
Historycy to detektywi. Procesy odkrywania prawdy, zależności i czytania między wierszami są u nas na porządku dziennym. Podczas gdy technologia zmienia narzędzia, którymi się posługujemy, to fundamenty naszej pracy pozostają niezmienne.
Narzędzia, których używamy dzisiaj, nierzadko rewolucjonizują badania historyczne. Posługujemy się skomplikowanymi bazami danych, zaawansowanymi metodami analizy po to, by pokazać, że… historia lubi się powtarzać. Nie wierzycie? Zapraszamy na spotkanie!

Dr Aleksandra Kuligowska
to historyczka, specjalizująca się w historii historiografii, metodach badań historycznych oraz naukach pomocniczych historii. Jej pasja obejmuje również semiotykę kultury XIX wieku. Wnikliwie badała historię Wielkopolski, skupiając się zwłaszcza na okresie II wojny światowej i czasach stalinowskich.

Dr inż. Marta Kuźma
to ekspertka w dziedzinie kartografii i systemów informacji geograficznej. Jej zainteresowania badawcze obejmują dawne mapy i sposoby ich udostępniania przez biblioteki cyfrowe. Ponadto, specjalizuje się w badaniach eye-trackingowych oraz w wizualizacjach czasowo-przestrzennych.

Linki do narzędzi wspominanych w trakcie wykładu:
AI (teksty, obrazy):
Dostęp do źródeł cyfrowych:
Dane przestrzenne:

Zrób to sam (narzędzia do wizualizacji danych sieciowych oraz odczytywania pisma odręcznego):

Wykład odbędzie się w ramach cyklu UNIWERSYTET WARSZAWY.
organizatorzy:

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych oraz Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW