Zapraszamy na wykład mgr. inż. arch. Grzegorza Miki:
Uniwersytet i Warszawa. Miasto w mieście czy miasto obok miasta?

 Środa, 29 listopada, godz. 17.00, Sala Balowa w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich (WSTĘP WOLNY!) i uniwersytecki kanał YouTube.

Uniwersytet Warszawski od ponad 200 lat obecny jest w przestrzeni Warszawy. W tym czasie uczelnia rozwinęła się, tworząc kolejne kampusy na terenie miasta, zarówno w Śródmieściu jak i na obrzeżach dzielnic śródmiejskich. Architektura i urbanistyka kolejnych kampusów odzwierciedlała ewolucję sposobu myślenia o planowaniu obiektów i kompleksów edukacyjnych w Europie i na Świecie w XX wieku. Jednocześnie każdy kampus UW jest przykładem innego sposobu aranżacji przestrzeni i wykorzystania architektury do celów nauczania. Kampusy akademickie są miejscem żywym, podobnie jak centra miast, lecz jednocześnie nie każdy kampus jest miejscem idealnie zaprojektowanym. Jakie wnioski i obserwacje możemy wyciągnąć z 200 lat tradycji Uniwersytetu? Jakie lekcje na przyszłość daje nam historia urbanistyki i architektury? Czy kampus powinien być światem całkowicie autonomicznym, czy zintegrowanym z miastem? Powyższe pytania i zagadnienia będą tematem prelekcji, którą przedstawi mgr inż. arch. Grzegorz Mika, architekt i varsavianista.

Zapraszamy również na kolejne wykłady z cyklu UNIWERSYTET WARSZAWY:
– „Historia w świecie cyfrowym” dr inż. Marty Kuźmy i dr Aleksandry Kuligowskiej, (Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego),
13 grudnia br.
Wykład:
– „Historia kobiet, gender, queer… . O pożytkach, paradoksach i przyszłości perspektywy mniejszościowej w badaniach historycznych”
dr hab. Dobrochny Kałwy, prof. ucz. (Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego), 31 stycznia 2024.
W kolejnych miesiącach będziemy gościć:
dr Amandę Krzyworzekę (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW); prof. Agnieszkę Korgul (Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego), dr Justynę Najbar-Miller (Wydział Orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego), Zakład Koreanistyki; dr hab. Zuzannę Ładygę (Instytut Anglistyki UW); prof. dr hab. Joannę Tyrowicz, (Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego), członkinię Rady Polityki Pieniężnej i Katarzynę Mączewską, kuratorką Zbiorów Fotografii i Ikonografii Muzeum Narodowego w Warszawie.
Zapraszamy także do oglądania dotychczasowych prelekcji na kanale YouTube:

https://www.youtube.com/playlist…

Organizatorzy: Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych oraz Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW