Prezentujemy Państwu katalog zbioru Ignacego Jasińskiego, który znajduje się w kolekcji Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego.

Katalog „Ignacy Jasiński – artysta, patriota, zesłaniec”

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego posiada znaczącą liczbę prac uznanego malarza i rysownika Ignacego Jasińskiego, przekazaną przez prawnuczkę jego brata, Zuzannę Janin. Ignacy Jasiński (7 grudnia 1833 – 16 października 1878) urodził się i wychował w Kaliszu, tam pobierał pierwsze nauki. Był członkiem szlacheckiej rodziny herbu Rawicz, synem Franciszka i Marii ze Strzyżowskich. Jego  stryjecznym dziadkiem był słynny generał Jakub Jasiński (1761–1794), wychowanek  Szkoły Rycerskiej (która miała siedzibę w Pałacu Kazimierzowskim, obecnym rektoracie Uniwersytetu Warszawskiego), uczestnik powstania kościuszkowskiego, zabity podczas szturmu Pragi przez wojska rosyjskie pod wodzą Aleksandra Suworowa. Życie Ignacego Jasińskiego jest znakomitym przykładem losów przedstawiciela polskich elit połowy XIX w. Pochodził z rodziny szlacheckiej, która zasilała szeregi  rodzącej się klasy urzędniczej i inteligencji oraz rozwijającego się środowiska artystycznego. Z domu wyniósł gorący patriotyzm i religijność, które odcisnęły głębokie piętno na jego twórczości.