Wykład „Muzeum Historii Polski. Wyzwanie i realizacja” Roberta Kostro, dyrektora Muzeum Historii Polski zainauguruje kolejny cykl spotkań pt. UNIWERSYTET WARSZAWY.
Środa, 25 października, godz. 17.00, Sala Balowa w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich i uniwersytecki kanał YouTube.

Streszczenie wykładu.

Gmach Muzeum Historii Polski został otwarty we wrześniu bieżącego roku, ale proces tworzenia instytucji rozpoczął się w 2006 roku. Tworzenie muzeum to trzy równoległe przedsięwzięcia – projektowanie i budowa gmachu, tworzenie kolekcji oraz projektowanie i montaż wystawy stałej. Ten ostatni proces wciąż nie jest zamknięty. W swoim wykładzie dyrektor Muzeum Historii Polski przedstawi wyzwania, jakie stanęły przed zespołem Muzeum i opowie, co udało się osiągnąć.

Robert Kostro

Historyk, publicysta. Od 2006 współtwórca i dyrektor Muzeum Historii Polski. Był m.in. dyrektorem Departamentu Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (1997-2000), szefem gabinetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2000-2001) oraz dyrektorem programowym Instytutu Adama Mickiewicza.

Publikował m.in. w pismach: „Kwartalnik Konserwatywny”, „Nowe Książki”, „Rzeczpospolita”, „Teologia Polityczna”, „Więź”.

Współredaktor (z Tomaszem Mertą) i współautor m.in. tomu: „Pamięć i odpowiedzialność” (2004)

Jest przewodniczącym Komitetu Doradczego Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność oraz członkiem m.in. Rady Muzeum Narodowego w Krakowie, Rady Muzeum Narodowego w Lublinie, Rady Naukowej Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Rady Ochrony Zabytków, Społecznego Komitetu Odbudowy Zabytków Krakowa oraz członkiem zarządu stowarzyszeniu Forum Współpracy i Dialogu Polska – Litwa.

Zaproszenie do przygotowania wystąpienia przyjęli również m.in. (organizatorzy zastrzegają, że mogą nastąpić zmiany na liście prelegentów):

 

prof. Dobrochna Kałwa z Wydziału Historii UW, która wygłosi wykład pt.: „Historia kobiet, gender, queer… . O pożytkach, paradoksach i przyszłości perspektywy mniejszościowej w badaniach historycznych.”;

prof. Agnieszka Korgul z Zakładu Fizyki Jądrowej UW;

dr Amanda Krzyworzeka z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, opowie o swoich badaniach dotyczących pracy – różnych jej form, przemian, relacji między ludźmi opartych na pracy;

dr inż. Marta Kuźma i dr Aleksandra Kuligowska z Wydziału Historii UW, które wygłoszą wykładem pt.: „Historia w świecie cyfrowym”;

dr hab. Zuzanna Ładyga z Zakładu Kultur i Literatur Ameryki Północnej UW;

Grzegorz Mika, architekt i varsavianista;

dr Joanna Najbar-Miller z Zakładu Koreanistyki UW, która wygłosi wykład pt. :”Tragiczne karty powojennej historii Korei – trauma i ukojenie w twórczości Han Kang”;

prof. Joanna Tyrowicz z Wydziału Zarządzania UW, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Organizatorzy:

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych oraz Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW