Wykład odbędzie się w środę, 26 października, o godzinie 17:00, w SALI KOLUMNOWEJ Wydziału Historii UW
(Gmach Pomuzealny), na Krakowskim Przedmieściu 26/28.

WSTĘP WOLNY

Spotkanie będzie również transmitowane na uniwersyteckim kanale YouTube (LINK)

 

Fot. Prof. Marta Szulkin

Marta Szulkin jest biologiem, profesorem uczelni na Uniwersytecie Warszawskim.

Po magisterium na Wydziale Biologii UW obroniła doktorat na Wydziale Zoologii Uniwersytetu Oksfordzkiego (Wielka Brytania), by później pracować naukowo w Oksfordzie (Magdalen College, Junior Research Fellow) i w Montpellier we Francji (CNRS, Marie Curie Fellow).

Obecnie, po powrocie na Uniwersytet Warszawski w 2015 roku, kieruje Laboratorium Ewolucji i Ekologii w Mieście w Centrum Nowych Technologii UW.

Jest współredaktorką pierwszej naukowej książki opisującej procesy ewolucyjne zachodzące w miastach (Urban Evolutionary Biology, Oxford University Press, 2020).

 

Darwin mieszka za rogiem – o ekologii i ewolucji w mieście

Większość z nas mieszka w miastach – przewiduje się, że do 2050 roku 70% ludności świata  mieszkać będzie w takiej właśnie przestrzeni. Miasto to środowisko bardzo różne od środowiska naturalnego, w którym przez miliony lat ewoluowały organizmy żywe.

Na wykładzie prof. Marta Szulkin opowie o badaniach, które prowadzi wraz z zespołem w Warszawie oraz we współpracy z badaczami na świecie. Cel tych badań jest jeden: zrozumieć wpływ miast na biologię i ewolucję organizmów żywych.

Omówi, w jaki sposób nieprzepuszczalne powierzchnie, takie jak beton czy asfalt, wpływają na wygląd (fenotyp), geny (genotyp) i mikrobiom jelitowy ptaków.

Opowie o tym, jak zalegające w przyrodzie odpady (w tym plastik) są używane przez ptaki do budowy gniazd.

Wspólnie ze słuchaczami zastanowi się nad tym, jak powinna wyglądać budka lęgowa przyszłości – dzisiejsze budki dla ptaków mogą sobie już nie poradzić z coraz cieplejszymi wiosnami.

Na koniec pokaże jak biologia ewolucyjna w miastach stoi na fascynującym skrzyżowaniu dróg nakreślonych przez biologię, socjologię i historię, co zilustruje przykładami z Ameryki i Europy Wschodniej.

 

W rozpoczynającej się serii wykładów z cyklu UNIWERSYTET WARSZAWY, już w SALI BALOWEJ PAŁACU TYSZKIEWICZÓW-POTOCKICH, wystąpią również m.in.:

 

14 grudnia, dr hab. Artur Obłuski, dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW,

Stara Dongola –  Biografia zapomnianej afrykańskiej stolicy;

25 stycznia, dr hab. Tomasz Rakowski z Instytutu Antropologii UW,

‘Za oknami świta’. Samoorganizacja, czyn społeczny i entuzjazm pracy z punktu widzenia antropologa kultury.

 

Organizatorzy: Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych, Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW, przy wsparciu Biura Promocji UW.

 

Niebieski plakat za zarysem białej Bramy Uniwersyteckiej i drapaczy chmur w centrum miasta.
Autor  plakatu: Łukasz Kamiński