Oddział Polski The Explorers Club oraz Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na prezentację filmu „Goodspeed, Los Polacos”, która odbędzie się 26 lipca 2022 roku o godz. 15.00, w Sali Balowej, Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, Krakowskie Przedmieście 32, Warszawa.

Prezentacja filmu towarzyszy wystawie plenerowej „40-lecie pierwszego przepłynięcia Kanionu Colca w Peru”. Wystawę można oglądać od 26 lipca do 11 sierpnia 2022 roku, na Krakowskim Przedmieściu, przed siedzibą Muzeum UW.

Wystawa

Motywem przewodnim wystawy jest 40. rocznica pierwszego przepłynięcia Kanionu Colca dokonanego przez polską wyprawę Canoandes’79 uznaną za jedną z 10 najważniejszych wypraw eksploracyjnych XX wieku.

Wyprawa Canoandes

W 1979 roku, z Krakowa wyruszyła wyprawa Canoandes’79 zorganizowana przez członków Akademickiego Klubu Turystyki Kajakowej „Bystrze” z AGH. W ciągu 3 lat trwania wyprawy przez Meksyk, USA, Ekwador, Peru, Boliwię, dotarli do Ziemi Ognistej w Argentynie. Po drodze przepłynęli 23 rzeki, z czego 13 po raz pierwszy w historii. Ich największym wyczynem, wpisanym do Księgi Rekordów Guinnessa, było pokonanie w maju 1981 roku uznawanego za najgłębszy na świecie kanion rzeki Colca w Peru. Wprowadzenie stanu wojennego w Polsce zastało ich w Limie, podczas przygotowań do wyjazdu do kraju. Na znak protestu zawiązali wówczas Komitet Pomocy „Solidarności”, zorganizowali wielką manifestację wsparcia dla Solidarności, zbierali i wysyłali dary dla Polaków.

Więcej – http://www.bystrze.org/bystrze/wyprawy/347-2/

Projekt dofinansowano ze Środków Budżetu Państwa. Program Społeczna Odpowiedzialność Nauki – Popularyzacja Nauki i Promocja Sportu Ministra Edukacji i Nauki.