To będzie jedyna taka noc! W Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich spotkają się członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej, dawni władcy Polski, prezydenci Stanów Zjednoczonych i rektorzy Uniwersytetu Warszawskiego. Będziemy pławić się w splendorze władzy, plotkować o wysoko urodzonych i podziwiać uczelniane insygnia.

Na Noc Muzeów przygotowaliśmy wystawę „Herbatka u króla (mimo że to nie ta pora)”. Będzie to pierwsza prezentacja wybranych obiektów z kolekcji dra Janusza Fiszera – absolwenta naszej uczelni, specjalisty w dziedzinie polskiego i międzynarodowego prawa podatkowego, a także znawcy historii imperium brytyjskiego. W skład gromadzonych przez niego zbiorów wchodzą m.in. bezcenne archiwalia, korespondencja monarchów europejskich, dokumenty sygnowane przez osobistości, mające wpływ na historię Europy i świata, zaproszenia na koronacje królewskie, autografy oraz liczne fotografie. Na wystawie pojawią się obiekty związane z królową Wiktorią, królem Jerzym VI – ojcem królowej Elżbiety II czy Richardem Nixonem. To unikalna okazja, by przyjrzeć się bliżej wyjątkowemu zbiorowi, który został przekazany Uniwersytetowi w 2020 roku przez prof. Urszulę Fiszer, wdowę po kolekcjonerze.

Na zwiedzających czekać będą także insygnia Uniwersytetu Warszawskiego – łańcuchy i berła wykorzystywane podczas ważnych uroczystości. Chętni zmierzą się z królewskimi puzzlami i sprawdzą, czy pasują… do roli władcy.
Pałac Tyszkiewiczów-Potockich (Krakowskie Przedmieście 32) otwarty będzie 14 maja od godz. 19 do 1 w nocy.

Informacje o innych wydarzeniach na Uniwersytecie Warszawskim w ramach Nocy Muzeów:

Noc Muzeów na UW 2022

Na dziedzińcu kampusu głównego UW zatańczy Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego WARSZAWIANKA.