Zapraszamy 26 stycznia 2022, w środę, o godzinie 17:00 (obowiązuje limit miejsc!) na kolejne (bezpłatne) spotkanie z cyklu “Uniwersytet Warszawy. Nowoczesna uczelnia we współczesnym świecie”:
wykład dr Elżbiety Sontag “Inkluzje w bursztynie – osobliwe dziedzictwo naturalne”

 

Bursztyn najczęściej kojarzony jest z pamiątką znad morza, a przez bardziej wtajemniczonych z unikatową, artystyczną biżuterią. Nieliczni traktują go jako źródło materiału badawczego.
Inkluzje w bursztynie (czyli wszystko, co w sposób naturalny, uwięzione zostało w płynnej żywicy miliony lat temu) są obiektem zainteresowania udokumentowanym od czasów Pliniusza Starszego.
Wykład ukaże inkluzje bursztynowe jako niezwykłe świadectwo wymarłego świata oraz zaprezentuje ich miejsce w nauce i historii Gdańska.

Wydarzenie odbędzie się w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich (Krakowskie Przedmieście 32). Obowiązuje limit miejsc, ale transmisja wykładu pojawi się na uniwersyteckim kanale YouTube.

Dr Elżbieta Sontag

Dr Elżbieta Sontag od 1998 roku tworzy i opiekuje się naukową kolekcją inkluzji w Muzeum Inkluzji w Bursztynie na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.
  • Wystąpiła, jako ekspert, w filmie Davida Attenborougha „The Amber Time Machine”/”Jewel of the Earth” (BBC) i współtworzyła do niego komentarze.
  • Autorka publikacji naukowych oraz scenariusza stałej wystawy edukacyjnej – „Życie w lesie bursztynowym”, otwartej na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego w 2013 roku.
  • Współorganizatorka konferencji paleoentomologicznych, współkoordynator Bałtyckiego Festiwalu Nauki, koordynator Nocy Biologów oraz członek Okręgowej Komisji Olimpiady Biologicznej.
  • W 2010 roku otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej. Ponadto, za działalność edukacyjną i naukową promującą bursztyn bałtycki, została uhonorowana tytułem Bursztynnika Roku 2007 przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, a w 2011 r. Medalem Prezydenta Miasta Gdańska za promocję Gdańska – Światowej Stolicy Bursztynu.
  • W 2016 Prezydium Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego przyznało jej złoty medal im. Jana Kilińskiego „Za Zasługi dla Rzemiosła Polskiego”.

 

 

 

 

 


W ramach cyklu „Uniwersytet Warszawy. Nowoczesna uczelnia we współczesnym świecie” prezentowane są zagadnienia naukowe, które mają przełożenie na naszą codzienność, przestrzeń, w jakiej funkcjonujemy oraz świat, w jakim żyjemy i będziemy żyli. Do wygłoszenia prelekcji zostali zaproszeni także: prof. Andrzej Dragan, prof. Jerzy Dzik, prof. Szymona Malinowski oraz dr hab. Mikołaj Cześnik, prof. ucz.

Cykl potrwa do lutego 2022 roku. Spotkania odbywają się w ostatnie środy miesiąca.

Organizatorami są: Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych, Centrum Badań nad Kulturą Warszawy.
Wsparcia inicjatywie udziela Biuro Promocji UW.