14 maja 1818 miała miejsce inauguracja Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego, powołanego do życia półtora roku wcześniej aktem erekcyjnym cesarza Rosji i króla Polski Aleksandra I. Również w maju, tyle że w 1808 roku, rozpoczęła działalność Szkoła Prawa,
z której wyrósł Wydział Prawa UW.

Równo 140 lat później, w 1958 roku, w ramach obchodów jubileuszu obu tych wydarzeń, otwarto w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, wielką, przekrojową wystawę „Uniwersytet Warszawski 1808-1818-1958”. Jej organizatorem był ówczesny gospodarz budynku, Biblioteka Uniwersytecka.

Jak informuje Przewodnik po wystawie „Ekspozycji poświęcono 20 odnowionych sal parteru i pierwszego piętra, o łącznej powierzchni 900 m kw.”. Zgromadzono na niej 1987 eksponatów – druków, rękopisów (w tym „Słownika Języka Polskiego Samuela Bogumiła Lindego), archiwaliów, fotografii, obrazów (m.in. dzieła Bernarda Bellotta zw. Canalettem, Marcella Bacciarellego, Józefa Grassiego), grafik i, jak to określono, „realiów”.

1958 rok. Otwarcie wystawy na jublieusz inauguracji Uniwersytetu Warszawskiego
Zdjęcie przedstawiające grupę dostojników uniwersyteckich z rektorem Stanisławem Turskim.
Sala X wystawy. Dawna Jadalnia właścicielki Pałacu Tyszkiewiczów Potockich na przęłomie XVII i XIX wieku, czyli Anetki z Tyszkiewiczów-Potockiej. Pomieszczenie przedzielone łukiem. We wnętrzu widać kilka gablot z dokumentami, a na ścianie portrety dóch profesorów Uwiwersytetu, Jana Badouina de Courtenaya i Adama Antoniego Kryńskiego.
Sala X wystawy poświęcona studentom cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego i życiu naukowemu poza Uniwersytetem. Ekspozycje umieszczono w dawnej Jadalni Anetki z Tyszkiewiczów-Potockiej. Pomieszczenie przedzielone łukiem. We wnętrzu widać kilka gablot z dokumentami, a na ścianie portrety dóch profesorów Uwiwersytetu, Jana Badouina de Courtenaya i Adama Antoniego Kryńskiego.
Na zdjęciu widać fragment wystawy z 1958 roku poświęconej historii Unwiersytetu Warszawskiego. Jest to części poświęcona archeologii polskiej i śródziemnomorskiej.Są tu dwie gabloty z dokumentami glinianymi naczyniami.
Sala XVI wystawy. Uniwersytet w Polsce Ludowej. Na pierwszym planie widać stoisko Zakładu Archeologii Polskiej i Archeologii Śródziemnomorskiej.
Luźno rozłożone kartki z odręcznymi notatkami i zapisami Karola Estreichera.
Notatki bibliograficzne i karty katalogowe pisane przez Karola Estreichera prezentowane na wystawie.
Na zdjęciu widać salę XII wystawy o historii Uniwersytetu Warszawskiej z 1958 roku, poświęconą Wydziałowi Matematyczno-Fizycznemu w latach 1915-1939. W Sali stoją trzy gabloty z papierami. Nad nimi wisi postret rektora Stanisława Thuguta w oficjalnym stroju rektorskim, czyli todze, birecie z łańcuchem na szyi. W prawej ręce rektor trzyma długie berło, a na nosie ma duże, okragłe okulary.
Sala XII wystawy. część poświęcona Wydziałowi Matematyczno-Przyrodniczemu w latach 1915-1939. Na ścianie portret rektora Stanisława Thugutta.
Fragment wystawy o historii Uniwersytetu z 1958 roku poświęcony uczelni w latach 1915-1918. Widać wnętrze z dwiema płaskimi gablotami przypoinajacymi stoły, połączonymi rogami. Za nim, nieco na lewo, stoi ścianka z planszą. Na planszy widać odbitkę dużej pieczęci uniwersyteckiej. Na prawo widać ścianę z kaloryferem, nad którym wisi zdjęcie przedstawiające Bramę Główną Uniwersytetu..
Sala XI wystawy poświęcona Uniwersytetowi w latach 1915-1918.
Sala II wystawy z 1958 roku poświęcona założycielom i założeniu Uniwersytetu, jego inauguracji i organizacji. Widać wnętrze obecnego magazynu bivlioteki Instytut Muzykologii. N a środku sali wielka gablota wyglądająca jak stół, a w niej, pod szkłem, mnóstwo dokumentów. Za gablotą przejście przez ścianę w kształcie dwóch łuków z filarem pośrodku, Przejście prowadzi do wnęki, w której stoi popiersie Stanisława Staszica.
Sala II wystawy poświęcona założycielom i założeniu Uniwersytetu, jego inauguracji i organizacji. We wnęce widoczne popiersie Stanisława Staszica.
Fragment ekspozycji wystawy na jubileusz utworzenia Uniwersytetu Warszawskiego w 1958 roku.
Fragment wystawy „Uniwersytet Warszawski 1808-1818-1958”. W tle widoczne obraz „Plac Żelaznej Bramy” Bernarda Bellotta zw. Canalettem i portret króla Stanisława Augusta pędzla Marcella Bacciarellego.