Wystawa “Nowi warszawiacy. Historie awansów społecznych drugiej połowy XIX wieku” w Muzeum Woli od 13.05.2014 r.

 

We wtorek 13 maja o godz. 18:30, w Muzeum Woli, oddziale Muzeum Warszawy, otwiera się wystawa o nowych warszawiakach, dla których XIX-wieczna Warszawa stała się przestrzenią emancypacji i awansu. To historie ludzi, którzy samodzielnie zapracowali na swój sukces – ucząc się, otwierając własny biznes, angażując się w życie społeczne.

Bohaterami wystawy „Nowi warszawiacy” są postaci związane z Warszawą lat 60. i 70. XIX wieku. To ludzie, którzy przybyli do miasta w poszukiwaniu zarobku i nowych możliwości, a z czasem przyczynili się do ważnych zmian, jakie zaszły w Warszawie tego czasu. Ich awans oznaczał nie tylko zdobycie pozycji i uznania, ale również, a może przede wszystkim zaangażowanie w życie publiczne. Biografie „nowych warszawiaków” są jednocześnie opowieścią o modernizującym się mieście oraz energii i samodzielności jego mieszkańców. Wśród bohaterów wystawy znaleźli się między innymi: księgarz i wydawca Stanisław Czarnowski, student Józef Sławiński, lekarz Henryk Dobrzycki, krawiec i publicysta Józef Juszczyk, fotograf Jan Mieczkowski, redaktor Adam Wiślicki, publicysta Aleksander Świętochowski oraz promotorka sztuki kulinarnej Lucyna Ćwierczakiewiczowa.
Na wystawie znajdą Państwo eksponaty z Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego!
Kuratorka i autorka scenariusza: Joanna Kubicka
Współpraca merytoryczna, opracowanie multimediów: Hanna Nowak-Radziejowska
Projekt wystawy: Anna Śliwka, Agata Wierzbicka
Koordynacja: Anna Banaś
Kwerendy: Paweł Brylski
Stereografia i animacja: Miłosz Hermanowicz
Dźwięk miasta: Patryk Zakrocki
Lektor: Juliusz Dzienkiewicz
Program edukacyjny: Magdalena Staroszczyk
Asystentka produkcji: Marcelina Mastyna
Projekt identyfikacji wystawy oraz katalogu: Ania Światłowska
Podziękowania: Archiwum Państwowe w Lublinie, Biblioteka Narodowa, Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Dom Spotkań z Historią, Fotoplastikon Warszawski, Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Muzeum Lubelskie w Lublinie, Muzeum Pozytywizmu, oddział Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego.