Dziekan Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Bartosz Kontny, prof. ucz., i dyrektor Muzeum UW dr hab. Hubert Kowalski, prof. ucz., zapraszają na otwarcie wystawy „ANTYK NA DOTYK. ARTYSTYCZNE ODKRYCIA ARKA HAPKI W LIBIJSKIEJ PTOLEMAIS”, które odbędzie się 7 maja 2024 o godz. 12:00 w Dawnej Bibliotece Uniwersyteckiej, Krakowskie Przedmieście 26/28.

Na wystawie zaprezentowane zostaną rysunki najcenniejszych zabytków: malowideł, mozaik, rzeźb i przedmiotów życia codziennego, pochodzących z wykopalisk Uniwersytetu Warszawskiego prowadzonych w Ptolemais w Libii, w autorskiej, artystycznej interpretacji Arkadiusza Hapki, znanego rysownika i ilustratora prasowego.

Ptolemais było dużym, portowym miastem greckim założonym w III w. p.n.e. na afrykańskim wybrzeżu Morza Śródziemnego, w Cyrenajce, przez władców z egipskiej dynastii Ptolemeuszów.

Wykopaliska prowadzone w Ptolemais przez polskich archeologów pod kierunkiem prof. Tomasza Mikockiego zyskały międzynarodowy rozgłos m.in. za sprawą odkrycia bogato dekorowanej rezydencji, zwanej Domem Leukaktiosa.