Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego i Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na „Spotkanie z muzyką tradycyjną”. Będzie to interesująca konfrontacja dwóch odległych geograficznie ludowych tradycji muzycznych: pasterskiego śpiewu z Sardynii i pieśni Poniemnia, czyli pogranicza polsko-białorusko-litewskiego.

Okazję do tego niecodziennego spotkania stworzyła wizyta w Polsce zespołu wokalnego Amici del Canto Sardo. Zespół, założony w Sassari w 1999 roku, kultywuje wciąż popularną na Sardynii tradycję męskiego śpiewu pasterskiego, pieśni tanecznych i śpiewów religijnych. Usłyszymy zarówno utwory religijne w stylu „cuncordu” i „gosos”, pochodzące z nagranej przez zespół w 2009 roku płyty „Degh’annos”,
jak i taneczne pieśni w stylu „cantu a ghiterra” i typowym dla regionu Sassari stylu „cionfra”.

Prezentowane pieśni, zaaranżowane dla chóru przez jego dyrygenta Salvatore Bullę, są mocno zakorzenione w kulturze Sardynii, zarówno pod względem tekstu, jak i muzyki. Warto dodać, że sardyński śpiew „cantu a tenore” w 2006 roku został wpisany na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Z kolei zespół Poniemnie działa od 2022 roku pod auspicjami Wydziału Nauk o Kulturze i Sztuce UW. Repertuar zespołu to tradycyjne pieśni ludowe z terenu Poniemnia, śpiewane a cappella w lokalnych dialektach języka polskiego i białoruskiego. Zespół rekonstruuje repertuar, który był zbierany w ramach etnomuzykologicznych badań terenowych w dorzeczu rzeki Niemen i okolicach na terenie Białorusi. Poniemnie ma już na swoim koncie nagrody w konkursie Stara Tradycja 2022 oraz wydaną płytę „Pieśni Poniemnia. Pieśni Beskidu Sądeckiego”. Za program i przygotowanie zespołu odpowiada Anastasiya Niakrasava.

Wtorek, 3 października 2023 r., godz. 17:00
Sala Balowa Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich Uniwersytetu Warszawskiego
Ul. Krakowskie Przedmieście 32

Wstęp wolny – liczba miejsc ograniczona! Prosimy o potwierdzenie przybycia za pośrednictwem e-maila pod adresem: ijanuszkiewicz@uw.edu.pl.