Pałac Staszica ok. 1916
Najedź kursorem myszy na dowolny szczegół, aby powiększyć obraz
To dość znane miejsce w Warszawie, choć na pierwszy rzut oka może kojarzyć się z… Moskwą. W centrum zdjęcia stoi Pałac Staszica przebudowany w 1895 roku przez Rosjan na cerkiew pod wezwaniem św. Tatiany Rzymianki. Zmiana klasycystycznej fasady budowli na styl bizantyjsko-ruski miała oczywiście podłoże polityczne i nie była przyjęta pozytywnie przez społeczeństwo polskie, dlatego po odzyskaniu niepodległości, w 1924 roku, arch. Marian Lalewicz przywrócił dawny wygląd budowli.
Zdjęcie wykonane zostało w czasie I wojny światowej, już po zajęciu Warszawy przez wojska niemieckie, a więc między sierpniem 1915 a listopadem 1918 roku. Na fasadzie pałacu możemy dostrzec tablicę „Deutsches Soldatenheim”, czyli „Dom żołnierzy niemieckich”. To dla nich przeznaczono opuszczoną już cerkiew. Nie przeszkodziło to jednak w wynajęciu pomieszczeń na parterze różnym firmom handlowym, jak choćby składowi płócien jarosławskich M. Wedernikowa.
Na uwagę zasługuje także otoczenie pomnika Mikołaja Kopernika, które na przełomie wieków miało bardzo atrakcyjną formę ogrodzonego, niewielkiego zieleńca, z ozdobnymi parterami kwiatowymi.
Rzut oka w głąb Nowego Światu pozwala nam poznać codzienne życie Warszawy. Na chodnikach panuje ożywiony ruch – jedni ludzie się spieszą, inni leniwie wysiadują na ławach, ktoś zainteresowany spogląda przez okno wystawowe. Na pierwszym planie widoczny jest szyld fryzjera. Ile jeszcze szyldów jesteście w stanie odczytać?