NOC MUZEÓW, 13 MAJA 2023 (sobota), godz. 19.00-1.00

 

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego i kampus główny UW

„Otwarty Uniwersytet”

Muzeum zaprasza do zwiedzania najciekawszych zabytkowych budynków na kampusie głównym Uniwersytetu Warszawskiego, historycznych wnętrz pałacu Tyszkiewiczów-Potockich oraz do obejrzenia wystawy JANUSZ FISZER. KOLEKCJONER, czyli wybranych obiektów z przebogatej kolekcji absolwenta UW – dr. Janusza Fiszera. W skład gromadzonych przez niego zbiorów wchodzą m.in. bezcenne dawne fotografie, iluminowane rękopisy średniowieczne, dokumenty sygnowane przez osobistości mające wpływ na historię Europy i świata, takie jak Napoleon I, Elżbieta I, Henryk VIII i Richard Nixon.

Otwarte będą wnętrza Pałacu Kazimierzowskiego, Sali Kolumnowej w Gmachu Pomuzealnym oraz Dawnej Biblioteki i Szkoły Głównej. Teren będzie dodatkowo podświetlony. Na scenie na dziedzińcu głównym wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu WarszawskiegoWarszawianka”.

Dzięki inicjatywie Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego na terenie centralnym rozstawione będę również foodtrucki, a na scenie wystąpi DJ.

 

Na Wydziale Archeologii, na parterze gmachu Szkoły Głównej, będzie udostępniony korytarz z gablotami prezentującymi zabytki, w tym także pochodzące z obecnie prowadzonych wykopalisk. Dodatkową atrakcją będzie możliwość zwiedzenia pracowni ceramologicznej znajdującej się w piwnicach budynku Szkoły Głównej.

 

Biblioteka Uniwersytecka

„Teoria BUWcentryczna”

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie zaprasza na specjalne pokazy rycin i rysunków, książek i czasopism poświęcone przewrotowi kopernikańskiemu. Zaprezentujemy gwiazdę wśród gwiazd – jeden z 277 zachowanych na świecie egzemplarzy pierwszego wydania „De Revolutionibus”. Książkowa znakomitość pojawi się w towarzystwie druków astronomicznych i astrologicznych z XV-XVIII w., które poprzedziły wielki przewrót oraz powstały w jego następstwie. Ludzką fascynację kosmosem, chęć jego poznania, zrozumienia, a ostatecznie nawet zdobycia, zilustrują prace plastyczne z XVI-XX w. Zaprezentowany też zostanie pierwszy przekład „De Revolutionibus” na język polski, opublikowany w 1854 r. w tłumaczeniu Jana Baranowskiego, wybitnego warszawskiego astronoma. Był to pierwszy przekład na język nowożytny. Pokaz będzie ponadto obejmować XIX-wieczne druki popularyzujące osobę Mikołaja Kopernika i jego dzieło.

Dodatkowo zostanie podświetlony ogród na dachu.

 

Wydział Orientalistyczny przygotowuje dwa wydarzenia:
  1. Wróżby, gry i zaklęcia Azji i Afryki (prelekcje z rekwizytami i warsztaty tańca)

Odgadywanie i zaklinanie przyszłości towarzyszą ludziom od zawsze. Podczas Nocy Muzeów  13 maja eksperci WO UW opowiedzą o tym, jak wróżyli i przepowiadali przyszłość mieszkańcy Azji i Afryki, jakie stosowali zaklęcia oraz jak gry i zabawy nie tylko umilały im czas, ale kształciły i budowały więzi społeczne.

 

  1. A żeby Cię…

Wydział Orientalistyczny zaprasza na emocjonującą noc z magią. Znawcy kultur Azji i Afryki sięgną po tajemne moce z różnych regionów, od Maroka po Japonię, od czasów egipskich faraonów po współczesnych szamanów i czarowników, żeby pomóc Ci poznać przyszłość, zjednać sobie przychylność ukrytych sił albo pognębić wrogów. Wrażeń będzie więcej niż w Nevermore Academy i Hogwarcie.

Wydarzenia planowane są w godz. 17.00–00.00 przy ul. Nowy Świat 69 w holu i auli na parterze.

 

Ogród Botaniczny

Wiedźmy, strzygi i strachy – w tym roku Noc Muzeów w Ogrodzie będzie niezwykła! Nie tylko będzie można przejść się po spowitych mrokiem alejkach, ale też sprawdzić swoje siły w grze terenowej „Szalej ze strzygą”, która rozgrywa się wokół słowiańskich wierzeń na temat roślin. Czas trwania gry to ok. 2 godz., wiek uczestników: powyżej 10 lat. O udziale decyduje kolejność przyjścia. Liczba uczestników limitowana. Prosimy o zabranie latarek!

Wydarzenie w godz. 20.00–23.00 – z ograniczeniem wejść.