Zapraszamy na wykład dr. Piotra Kułaka:

„Z życia przepięknej płci”. Obraz kobiety w karykaturze dwudziestolecia międzywojennego.

Środa, 26 kwietnia, godz. 17.00, Sala Balowa w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich i uniwersytecki kanał YouTube.

 WSTĘP WOLNY

Abstrakt wykładu:

Przedmiot rozważań stanowią polskie rysunki satyryczne poświęcone kobietom i ich życiu, publikowane w wybranych czasopismach satyryczno-humorystycznych w latach 1918-1939. Celem wykładu jest wskazanie, że satyra rysunkowa jako sztuka zaangażowana, będąca specyficzną formą publicystyki, komentowała także wydarzenia z życia codziennego i, jako medium silnie osadzone w ówczesnych realiach społecznych, tworzyła rodzaj specyficznej kroniki poświęconej zmianom zachodzącym w życiu kobiet.

Podczas wykładu podjęte zostaną próby:

spojrzenia na kobiety dwudziestolecia międzywojennego oczami ówczesnych rysowników i redaktorów pism;

wydobycia z krzywego zwierciadła karykatury prawdziwych spostrzeżeń, postaw i stosunku do kobiet w tym okresie.

Materiał źródłowy zaprezentowany zostanie w oparciu o tematyczny podział rysunków na prace dotyczące życia rodzinnego, zawodowego, publicznego, prywatnego i intymnego kobiet. Rysunki zaprezentowane będą na tle przemian historycznych, jak również w kontekście ówczesnej publicystyki i innych tekstów kultury, między innymi filmów, literatury popularnej, utworów kabaretowych oraz zagranicznych rysunków satyryczno-humorystycznych.

Dr Piotr Kułak

Doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o sztuce, absolwent Instytutu Historii Sztuki UW, Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych UW oraz Podyplomowego Studium Muzealniczego UW. Kustosz dyplomowany w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego. Członek ICOM. Autor wystaw, katalogów i artykułów poświęconych rysunkowi satyrycznemu, karykaturze i grafice użytkowej.  Redaktor tomu Ciało w karykaturze, karykatura ciała w sztuce oraz autor monografii Nić porozumienia. Ilustracje w książkach serii „Biblioteka Jednorożca”.

Wykład odbędzie się w ramach cyklu UNIWERSYTET WARSZAWY.

Organizatorzy:

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych oraz Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW