„PRZERWANE HISTORIE. MARZEC ’68”

„Młodzi ludzie kontra stary świat” – tak rok 1968 zapamiętał świat Zachodu. W Polsce bunt młodych to tylko część kluczowych wydarzeń tego roku. Jej tłem była kampania antysemicka. To okres, który dla wielu Polaków – w tym rzeszy studentów Uniwersytetu Warszawskiego – stał się punktem zwrotnym i początkiem nowego życia.

Uczelnia pamięta o studentach, o wykładowcach, którzy w dramatycznych okolicznościach pożegnali się ze swoją Alma Mater. O nich i wydarzeniach Marca ’68 traktować będzie spacer, który poprowadzi Hanna Dzielińska – dziennikarka i varsavianistka, autorka m.in. serii reportaży „Marcowe opowieści”.

Podczas spaceru przekonamy się m.in.

• co oznaczało określenie „chińskie powielacze”
  • jak studenci oszukali system
  • przed czym ostrzegano Adama Mickiewicza
  • kto przypadkiem trafił do „kotła” i jak to wpłynęło na jego akademicką karierę

Start: 9 marca (czwartek) godz. 16:30, prowadzenie Hanna Dzielińska (Hanka Warszawianka)
Spotkanie: przed wejściem do Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego (pod Atlantami), ul. Krakowskie Przedmieście 32

Na fotografii – tablica upamiętniająca Marzec ’68 na Uniwersytecie Warszawskim oraz wydarzenia marcowe na UW  (fot. K. Wojciewski), ze zbiorów Muzeum UW.

Organizator: Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego
Partner wydarzenia: TSKŻ-Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce