Zbiory Muzeum UW wzbogaciły się o cenny zabytek. Fundacja Universitatis Varsoviensis przekazała nam bardzo rzadki medal wybity na pamiątkę założycieli Wydziału Akademicko-Lekarskiego otwartego w 1809 roku. Ustanowienie Wydziału było jednym z pierwszych formalnych kroków poprzedzających otwarcie Uniwersytetu Warszawskiego w 1816 roku, pięciowydziałowej uczelni Królestwa Polskiego.
Awers przedstawia Laskę mitologicznego boga medycyny Eskulapa z wijącym się wężem, na której siedzą sowa – symbol mądrości oraz kogut – także symbolicznie związany z Eskulapem. Legenda w języku greckim to maksyma Hipokratesa „Życie krótkie, sztuka długa”.
Rewers wymienia lekarzy-założycieli Wydziału.
Warto w tym miejscu wspomnieć, iż w 2022 roku UW powołał ponownie Wydział Medyczny. Po ponad 70 latach przerwy Uniwersytet Warszawski znów będzie kształcić przyszłych lekarzy.
Medal został przekazany Muzeum UW przez Grzegorza Litwińskiego, prezesa Fundacji Universitatis Varsoviensis 11 stycznia 2023 roku. Dziękujemy za wyjątkowy dar!