Środa, 14 grudnia, godz. 17.00, Sala Balowa w pałacu Tyszkiewiczów-Potockich i uniwersytecki kanał YouTube (film jest cały czas dostępny)

Wykład:
  •  zabierze nas do Tungulu, jednego z najwspanialszych miast średniowiecznej Afryki;
  • zapozna nas z jego historią i przybliży jego wspaniałą architekturę i sztukę;
  • pozwoli jego uczestnikom zobaczyć wspaniałe klasztory i kościoły, a także zdobiące je wspaniałe malowidła, nieustępujące odkrytym w Faras przez prof. Kazimierza Michałowskiego.

Tungul, stolica średniowiecznego królestwa Makurii znajdującego się na terenie obecnego Sudanu.
Królestwa, którego królowie kontrolowali obszar równy co najmniej powierzchni Francji i Hiszpanii;
królestwa, które powstrzymało marsz islamu w tej części Afryki, gdy u stóp wojowników arabskich padła połowa Cesarstwa Bizantyńskiego.
Samo miasto osiągnęło w okresie świetności obszar ok. 200 ha, dorównując współczesnym sobie stolicom europejskim.

Dr hab. Artur Obłuski
  • Archeolog, specjalista w dziedzinie nubiologii, badający przemiany religijne, społeczne i polityczne w Afryce Północno-Wschodniej.
  • Kierownik ekspedycji archeologicznej w Starej Dongoli i Ghazali w Sudanie.
  • Pierwszy polski archeolog, który otrzymał grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych.
  • Prezes Międzynarodowego Towarzystwa Nubiologicznego (International Society for Nubian Studies) i dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
  • Laureat Nagrody Prezesa Rady Ministrów za wybitne osiągnięcia naukowe i zdobywca nagrody w głosowaniu otwartym w konkursie angażowania publiczności w badania Europejskiej Rady do Spraw Nauki w kategorii „Inspiracja”.
  • Propagator idei społecznej odpowiedzialności archeologii i angażowania lokalnych społeczności w zarządzanie dziedzictwem kulturowym.

Wykład odbywa się w ramach cyklu Uniwersytet Warszawy

W jesienno-zimowej serii wykładów z cyklu UNIWERSYTET WARSZAWY, wystąpi również:
  • 25 styczniadr hab. Tomasz Rakowski z Instytutu Antropologii UW,
    „Za oknami świta”. Samoorganizacja, czyn społeczny i entuzjazm pracy z punktu widzenia antropologa kultury.

Organizatorzy: Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych, Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW, przy wsparciu Biura Promocji UW.

Zdjęcie w tle, Scena tańca (fragment, Dongola, XIV wiek), fot. dr. Doroty Zielińskiej