Środa, 30 listopada, godz. 17.00, Sala Balowa w pałacu Tyszkiewiczów-Potockich i uniwersytecki kanał YouTube.

Zagadnienia ujęte w wykładzie:
  • historyczne sposoby na rozwiązywanie problemów prokreacyjnych;
  • niepłodność współcześnie i rola badań genetycznych w diagnostyce i leczeniu niepłodności;
  • medyczne strategie radzenia sobie z ryzykiem prokreacyjnym;
  • terapia genowa, edycja genomu i techniczne granice w „projektowaniu” potomstwa.

Dr n. med. Monika Jurkowska

Absolwentka Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, reprezentantka jednego z pierwszych roczników Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych tej uczelni.

Wychowanka Zakładu Genetyki UW, Zakładu Genetyki Medycznej Instytutu Matki i Dziecka i Studium Medycyny Molekularnej.

Rozwijała swój warsztat badawczy dzięki stażom w Ontario Cancer Institute (Toronto) i Netherlands Red Cross Blood Transfusion Service (Amsterdam), ale najwięcej zawdzięcza pracy w L’Hȏpital Necker (Paryż)
i Narodowym Instytucie Onkologii (Warszawa).

Naukowo i użytkowo zajmuje się nieinwazyjną diagnostyką genetyczną prenatalną i onkologiczną.
Od 2013 roku kieruje laboratorium diagnostycznym w Genomed SA.

W jesienno-zimowej serii wykładów z cyklu UNIWERSYTET WARSZAWY, wystąpią również:

• 14 grudniadr hab. Artur Obłuski, dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW,
    Stara Dongola –  Biografia zapomnianej afrykańskiej stolicy;
  • 25 styczniadr hab. Tomasz Rakowski z Instytutu Antropologii UW,
    „Za oknami świta”. Samoorganizacja, czyn społeczny i entuzjazm pracy z punktu widzenia antropologa kultury.

Organizatorzy: Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych, Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW, przy wsparciu Biura Promocji UW.