W Katowicach trwa wystawa Mumia tajemniczej damy. Studia i perspektywy, której bohaterką jest mumia egipskiej damy stanowiąca depozyt naszego Muzeum w Muzeum Narodowym w Warszawie. Poniżej cytujemy informację prasową nadesłaną przez Warsaw Mummy Project, którego zespół był zaangażowany w wydarzenie:

 

„Dla wielu osób starożytne egipskie mumie to kurioza i ciekawostki prezentowane w muzeach, przywodzące na myśl horrory i filmy akcji. Czasami zapominamy, że kiedyś byli to ludzie tacy jak my, którzy mieli bliskich i których śmierć była osobistą tragedią. Mumifikacja była wyrazem troski i chęci zachowania duszy zmarłego.

Warsaw Mummy Project ma na celu ponowne przywrócenie człowieczeństwa i godności tym zmumifikowanym osobom poprzez pokazanie jak wyglądaliby za życia. Dwóch specjalistów medycyny sądowej wykonało rekonstrukcje twarzy ciężarnej mumii, znanej również jako „Tajemnicza Dama”, używając dwóch różnych technik, dwu- i trójwymiarowej. Ta anonimowa kobieta, zmarła w wieku 20-30 lat w czasie ciąży. Niedawno odkryliśmy, że prawdopodobnie cierpiała na raka.

Jej historia dotyka najważniejszych aspektów życia; narodziny, śmierć, a także idzie dalej, by zbadać jak starożytni Egipcjanie wyobrażali sobie pośmiertne losy matki i jej nienarodzonego dziecka. Rekonstrukcje twarzy można zobaczyć na wystawie w Muzeum Śląskim w Katowicach od 4 listopada 2022 r. do 5 marca 2023 r.

„Nasze kości, a w szczególności czaszka, dostarczają wielu informacji o twarzy danej osoby. Chociaż rekonstrukcji nie można uznać za dokładny portret, czaszka, podobnie jak wiele części anatomicznych, jest wyjątkowa i pokazuje zestaw kształtów i proporcji, które częściowo pojawią się na twarzy żywej osoby” – mówi Chantal Milani, włoska antropolog sądowy i członek warszawskiego projektu badań mumii.

Po raz pierwszy jej prawdopodobny wygląd został zaprezentowany szerokiej publiczności i każdy będzie mógł spojrzeć jej w oczy. Dla starożytnych Egipcjan, takich jak my, twarz była integralną częścią tożsamości. Rekonstruując ich twarze, „przywracamy je do życia” i przywracamy część tożsamości zmarłych.”

Fotografie nadesłane przez Warsaw Mummy Project
Komentarz do fotografii:

Nad rekonstrukcjami twarzy Tajemniczej Damy pracowało niezależnie, przy użyciu dwóch różnych technik, dwóch specjalistów antropologii sądowej oraz kryminalistyki, Chantal Milani i Hew Morrison. „Nasze kości, a w szczególności czaszka, dostarczają wielu informacji o twarzy danej osoby. Chociaż rekonstrukcji nie można uznać za dokładny portret, anatomia każdej czaszki jest wyjątkowa i pokazuje zestaw kształtów i proporcji, które były widoczne na twarzy żywej osoby” – mówi Chantal Milani, włoska antropolog sądowa i członek projektu, źródło – materiały prasowe WMP [za portalem „Nauka w Polsce”].