Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na spacery towarzyszące wystawie „Wydział Lekarski Uniwersytetu Warszawskiego. Geneza, historia, reaktywacja”, która jest prezentowana w Pałacu Kazimierzowskim, Uniwersytet Warszawski, Krakowskie Przedmieście 26/28.

Spacery odbędą się 5 oraz 12 listopada, poniżej prezentujemy ich program.

5.11 (sobota), godz. 11.00 – Od cyrulików do medyków. Medyczna historia Warszawy, cz.1

Spotkanie: Al. Ujazdowskie, róg Agrykoli

Uczestnicy spaceru dowiedzą się, jak leczono w dawnych królewskich murach. Powiemy, który z powstańców walczących o Uniwersytet Warszawski uczęszczał na tajne komplety na Jazdowie, a także jak wykładowcy pomagali kolegom pracującym w getcie warszawskim. Co wspólnego ma lekarz kolei żelaznych linii Paryż-Lyon ze stołeczną uczelnią.

12.11 (sobota), godz. 11.00 – Lekarze na całe zło. Medyczna historia Warszawy, cz.2

Spotkanie: kampus UW, pod tzw. „Starym BUW-em”.

Uczestnicy poznają m.in. warunki kształcenia pierwszych medyków przy Krakowskim Przedmieściu. Odpowiemy na pytanie, ilu lekarzy tworzyło najważniejszą warszawską uczelnię, a także jak carski lekarz pomagał polskim rebeliantom i jak skorzystali na tym studenci.

Spacery poprowadzi Hanka Warszawianka (Hanna Dzielińska) – dziennikarka i varsavianistka.