Ogłoszono wyniki XVI edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenie Muzealne – Wierzba 2021”.

Jak czytamy na stronie wydarzenia:

„O tytuł najciekawszej wystawy, najlepszego projektu otwartego, najlepszego projektu edukacyjnego, najlepszego projektu w kategorii „Muzea w sieci” i „Plakat muzealny” oraz najlepszego wydawnictwa ubiegały się 134 zdarzenia muzealne z całego Mazowsza.

W konkursie mogły wziąć udział muzea, których siedziba znajduje się na terenie województwa mazowieckiego.

Konkurs „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” ma na celu pobudzenie pracy muzeów poprzez wyłonienie najlepszych placówek muzealnych i wyróżnienie oraz nagrodzenie najciekawszych zdarzeń przez nie opracowanych i realizowanych, promocję muzeów oraz Województwa Mazowieckiego.

W ramach XVI edycji Konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” zgłoszone zostały 134 zdarzenia muzealne, w tym:

1. Wystawy zorganizowane lub współorganizowane przez mniejsze muzea – 6
  2. Wystawy zorganizowane lub współorganizowane przez większe muzea – 25
  3. Projekt otwarty – 18
  4. Projekt edukacyjny – 21
  5. Kategoria „Muzea w sieci” – 16
  6. Kategoria „Plakat muzealny” – 22
  7. Najciekawsze wydawnictwo muzealne (ISBN) – 26″.

Wystawa planszowa prezentowała sylwetki wybranych studentek Uniwersytetu Warszawskiego oraz ich ogromny wkład w budowę wolnej Polski
po odzyskaniu niepodległości. Starannie wybrane zdjęcia, wśród których dominowały wyraziste portrety nietuzinkowych kobiet, wprowadzały widza w nastrój panujący w latach 1918-1921 na kampusie.
Na projekt składała się również multiinstalacja STUDENTKA (Józefina Nelly Egiersdorff) autorstwa Zuzanny Janin. W zamierzeniu artystki miała ona tworzyć uniwersalną opowieść o historii wszystkich studentek Uniwersytetu Warszawskiego na przestrzeni stu lat.

Przedsięwzięcie zostało uhonorowane w kategorii „Wystawy przygotowane przez większe muzea”.

Książka opowiada o Muzeum i Uniwersytecie poprzez całkowicie subiektywny wybór eksponatów dokonany przez autorów – pracowników MUW. Obok wybitnych przykładów malarstwa czy rzeźby znajdziemy w niej przedmioty kuratorskiej fascynacji, rzeczy nieoczywiste i rzadko prezentowane. Są to niekiedy obiekty o mniejszej wartości artystycznej, lecz nieprzeciętnej historii. Swoboda opisów i akcentowanie relacji między pracownikami a prezentowanymi eksponatami miały sprawić by widz ma okazję poznania nie tylko zbiorów MUW, ale też grona specjalistów, którzy na co dzień je opracowują.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że książka została wyróżniona przez jury konkursu na Najlepszą Książkę Popularnonaukową o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania, towarzyszącego Poznańskim Targom Książki.