Znowu jest głośno o mumii kobiety znajdującej się, jako depozyt Muzeum UW, w Galerii Starożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie.

“Duże ubytki w częściach twarzoczaszki mumii Egipcjanki żyjącej ponad 2 tysiące lat temu, mogą świadczyć o tym, że cierpiała na raka nosogardzieli – uważają eksperci z Warszawskiego Projektu Interdyscyplinarnych Badań Mumii” podaje Polska Agencja Prasowa.

“W projekt badania mumii zaangażował się prof. Rafał Stec z Kliniki Onkologii WUM (Warszawski Uniwersytet Medyczny). PAP zapytała naukowca o to, co świadczy o ty, że Egipcjanka cierpiała na raka i czy bez pobrania próbek można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że istotnie tak było.

„Po pierwsze, nietypowe zmiany w obrębie kości nosogardzieli, które zgodnie z opiniami ekspertów zajmujących się badaniami mumii nie są typowe dla procesu mumifikowania. Po drugie, opinie radiologów na podstawie tomografii komputerowej wskazujące na możliwość zmian w kościach na tle nowotworowym”” – wskazał naukowiec. Dodał, że młody wiek zmarłej i brak innej przyczyny zgonu z dużym prawdopodobieństwem mogą wskazywać „ na przyczynę onkologiczną””. (PAP)

Więcej informacji na ten temat znajduje się na blogu projektu (LINK).


Informacje na ten temat podały również inne media (linki przesłane przez Warszawski Projekt Interdyscyplinarnych Badań Mumii):
Nauka w Polsce, The First News, Heritage Daily, Archaelogy.org, The Jerusalem Post, IFL Science, Daily Mail, Yahoo Style, Aajtak (Indie), Polskie Radio, Gazeta Wyborcza, TVN24, Historia Wprost, Medicus – Miesięczniku Lubelskiej Izby Lekarskiej, National Geographic, Focus, Science Times, The Sun, Dziennik Naukowy.

Przedstawiciele Projektu poinformowali na Facebooku, cytat:

“Jest nam niezmiernie miło, że do naszego zespołu dołączyła światowej sławy specjalistka od dzieci, płodów, ciąży, macierzyństwa i oczywiście egipskich mumii z Tuluzy we Francji dr Amandine Marshall!!!” oraz podali link do tekstu temu poświęconego opublikowanego w lokalnej prasie (LINK).