Historie MUWione. 40 obiektów na 40-lecie Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego autorstwa sześciorga kuratorów zbiorów MUW, zdobyły wyróżnienie w konkursie na najlepszą książkę popularnonaukową! Inicjatywie, odbywającej się w ramach Poznańskich Targów Książki, patronuje Prezydenta Miasta Poznania.
Warto dodać, że konkurs jest organizowany przez Wydawnictwo Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, a laury przyznaje specjalnie do tego celu powołane, profesjonalne jury.

Celem książki jest opowiedzenie o Muzeum i Uniwersytecie poprzez całkowicie subiektywny wybór eksponatów dokonany przez autorów – pracowników MUW. Obok wybitnych przykładów malarstwa czy rzeźby znajdziemy w niej przedmioty kuratorskiej fascynacji, rzeczy nieoczywiste i rzadko prezentowane. Są to niekiedy obiekty o mniejszej wartości artystycznej, lecz nieprzeciętnej historii. Swoboda opisów
i akcentowanie relacji między pracownikami a prezentowanymi eksponatami sprawiają, że widz ma okazję poznania nie tylko zbiorów MUW, ale też grona specjalistów, którzy na co dzień je opracowują.

Książka ma charakter jubileuszowy – 20 września 2020 roku przypadła 40. rocznica powołania MUW. Ze względu na panującą pandemię obchody rocznicowe musiały zostać ograniczone, a planowana publikacja przesunięta na 2021 rok, na finisaż obchodów.

Powołane do życia 41 lat temu Muzeum od początku istnienia miało charakter naukowo-badawczy. „Gromadzenie, przechowywanie, konserwacja i udostępnianie zabytków w zakresie wiedzy, techniki i sztuki oraz przyrody” to cele jego działalności. Zabytki te ilustrowały działalność i dorobek Uniwersytetu.

Na początku 1980 roku w uzasadnieniu wniosku mającego na celu powołanie MUW napisano: „Uniwersytet Warszawski jest instytucją
o bogatej tradycji, nie zawsze uświadamianej przez społeczeństwo. Jego zmienne dzieje są wypadkową dziejów miasta i kraju, nauki polskiej i naukowego środowiska warszawskiego. Lokalizacja Uniwersytetu, układ przestrzenny, architektura, wystrój wnętrza, a zwłaszcza urządzenia gabinetów, pracowni naukowych, laboratoriów i bibliotek, instrumenty i inne pomoce naukowe stanowią substancję zabytkową świadczącą o przeszłości, o drogach rozwoju nauki i społeczeństwa polskiego”.

MUW nawiązuje do tradycji gabinetów oraz kolekcji gromadzonych na Uniwersytecie
od momentu jego powstania w 1816 roku. Podstawą części z nich były zbiory króla Stanisława Augusta. Obecnie zasoby jednostki liczą kilkadziesiąt tysięcy muzealiów. Są to m.in. obrazy, grafiki, szkicowniki i notatniki dawnych studentów i profesorów uczelni, oficjalne dary dla rektorów, dokumenty i insygnia uczelniane, fotografie, medale, przyrządy naukowe, spuścizny po uczonych oraz cenne obiekty
z historycznych – przyrodniczych, artystycznych i archeologicznych – kolekcji uniwersyteckich.

Zapraszamy do lektury (link).