W najnowszym numerze Magazynu “Vogue” Polska ukazał się wywiad Arkadiusza Gruszczyńskiego z Aleksandrą Stępień-Dąbrowską (Muzeum UW), autorką książki “Jakby luksusowo. Przewodnik po architekturze Warszawy lat 90.” (LINK).

We wstępie do rozmowy jest mowa m.in. o tym, że:

Najwięcej budowało się w stolicy. Tutaj powstawały galerie handlowe, apartamentowce, wieżowce czy McDonald’s na roku Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej. Czy możemy mówić o kanonie architektury lat 90.? – To głównie budynki, którą są świadectwem czasów transformacji – mówi Aleksandra Stępień-Dąbrowska, autorka „Jakby luksusowo”, przewodnika po architekturze Warszawy lat 90. – Bezdyskusyjnie do ikon tego czasu należą Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu i siedziba Sądu Najwyższego przy Placu Krasińskich, czyli realizacje Marka Budzyńskiego, a także siedziba Agory na Mokotowie i Centrum Giełdowe przy Książęcej albo hotel Sheraton na Placu Trzech Krzyży – dodaje historyczka architektury.

Polecamy również wywiady udzielone przez autorkę Radiu dla Ciebie i programowi “Drogowskazy” Radia ESKA ROCK oraz materiał Radia Nowy Świat.
Warto również wspomnieć o odniesieniach do książki, które znalazły się na łamach Culture.pl (recenzja książki “Wstecz…” B. Brzostka), OKO.press i TuStolica.pl.

Książka nominowana:
w kategorii “Wydarzenie Architektoniczne 2021” – Nagroda Architektoniczna Prezydenta m. st. Warszawy;
w kategorii książek naukowych i popularnonaukowych (humanistyka) – konkurs “Najpiękniejsze Polskie Książki”
(Polskie Towarzystwo Wydawców Książek).