Tygodnik „Wysokie Obcasy”, dodatek „Gazety Wyborczej”, zamieścił obszerny tekst poświęcony wystawie „1918-1921. Studentki Uniwersytetu Warszawskiego w latach przełomu”.

Przy okazji omówienia wystawy przybliżono czytelnikom kwestię emancypacji kobiet oraz ich dostępu do edukacji w Polsce końca XIX i początku XX wieku.

Ponadto w artykule można przeczytać m.in.: „Józefina Nelly Egiersdorff, babcia Zuzanny Janin, artystki sztuk wizualnych, była w gronie pierwszych studentek Uniwersytetu Warszawskiego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości nowe władze umożliwiły kobietom zdobycie wyższego wykształcenia. To, obok przyznania im praw wyborczych, jedna z najbardziej progresywnych decyzji politycznych II RP. Opowiada o tym wystawa w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego”.

Przy czym autorzy obficie cytują Zuzannę Janin przybliżającą ideę multiinstalacji STUDENTKA (Józefina Nelly Egiersdorff):

„Kolory i różnorodne atrybuty nadane rzeźbom wizualizują odmienne losy studentek, ich różnorodne zainteresowania, przedmioty studiowania, ale także odrębność ich postaci, przekonań, postaw, charakterów, pochodzenia, statusu społecznego, osiągniętych tytułów i stopni naukowych czy karier zawodowych po studiach”.

Całość artykułu można przeczytać na stronie Wysokich Obcasów. Polecamy!

Wystawa „1918-1921. Studentki Uniwersytetu Warszawskiego w latach przełomu”
10 września -16 listopada 2021 r.
Multiinstalacja Studentka (Józefina Nelly Egiersdorf) Zuzanny Janin, Sala Bilardowa Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich (wejście od Krakowskiego Przedmieścia)
Wystawa plenerowa, Krakowskie Przedmieście (przed głównym wejściem do Muzeum UW)
Kuratorka: Monika Dunajko