Muzeum UW producentem filmowym? Na muzealnym kanale YouTube jest już dostępny film, powstały na zamówienie i przy walnym udziale Muzeum UW, a poświęcony niezwykłej Pracowni Historycznej Tchorek/Bentall. Czy warto obejrzeć produkcję Igor Suski I.G.S. Production? Bezsprzecznie, przynajmniej naszym zdaniem. Dlatego, że jest dobrym punktem wyjścia do poznania wyjątkowego miejsca. Pracownia bowiem to prawdziwy Gabinet Osobliwości wypełniony wspaniałą kolekcją rodziny Tchorków.

Film powstał przy okazji wystawy online “Codzienność Warszawy 1915-1918. Szklane negatywy ze zbiorów Pracowni Historycznej Tchorek-Bentall” i istotnie ją wzbogaca. Szerzej nt. wystawy, będącej punktem wyjścia do powstania filmu, pisaliśmy tutaj. Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu Katy Bentall przekazała pracownię miastu.

Wnętrze pracowni Karola tchorka i Katy Bentall. Widać rozległe studio z wielkim oknem i szyberdachem, ze ścianami zajętymi przez półki z rzeźbami Karola Tchorka. Na środku wnętrza stoją stół i krzesło, a pod ściana po lewej stronie stół roboczy, na którym leżą szkice.