Nagroda KLIO I stopnia w kategorii varsaviana (2021)

TOP 10 książek dla odważnych 2021 roku wg redaktor naczelnej Dziennika Gazeta Prawna

Książki na wakacje 2022: architektoniczne nowości wydawnicze TOP 10 – Architektura-Murator

Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego – wyróżnienie w kategorii reportażu historycznego

 

Czy wiecie, że w powojennym planie odbudowy Warszawy miała powstać osobna Dzielnica Uniwersytecka? O tym, jak miał wyglądać ten projekt pisze kustosz Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego – Krzysztof Mordyński  – w książce „Sny o Warszawie. Wizje przebudowy miasta 1945-1952”. Praca ta została napisana po części w formie reportażu, a po części jako analiza historyczna. Książka przedstawia idee, koncepcje i wahania architektów oraz urbanistów kreślących plany powojennej Warszawy. Nie jest to opowieść o tym, co, gdzie i kiedy zbudowano, ale studium szukające odpowiedzi na najbardziej intrygujące pytanie: dlaczego? Ta odpowiedź – ukazana z punktu widzenia ówczesnych projektantów – traktuje Warszawę jako dobrze zorganizowaną przestrzeń miejską, płaszczyznę powstawania więzi społecznej oraz codzienne doświadczenie piękna.

Publikacja spotkała się z ciepłym przyjęciem czytelników, dziennikarzy i krytyków. Doczekała się licznych recenzji, m.in. w Dzienniku Gazecie Prawnej, na portalach „Co przyczytać„, „Goodbuk” i na stronie „Rynek książki„. Materiały poświęciły jej Polska Agencja Prasowa, Spotkania z Zabytkami, portale Onet.pl i Dzieje.pl. Autorka bloga Przeczytana.com dała książce ocenę 8/10. Przy czym zaznaczyła, że „jeśli miałabym polecić moje ulubione książki o historii tego miasta, to Sny o Warszawie byłyby na short liście”.

O swojej książce Krzysztof Mordyński opowiadał m.in. w telewizji publicznej i w programie „Twórcy polecają” TVP3. Ponadto udzielił wywiadów portalom Wirtualna Polska Książki i WP WawaLove, programowi „Kulturalne Mazowsze” oraz Audycji Kulturalnych NCK, programowi 2 PR, Radiu Dla Ciebie i TOKFM. Zachęcamy do ich wysłuchania. Książka, nazywana „niezwykłą”, stała się wydarzeniem.

Krzysztof Mordyński, Sny o Warszawie. Wizje przebudowy miasta 1945-1952, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2021