W czwartek, 5 marca br., odbędą się Imieniny Fryderyka Chopina, na które zapraszają Jego Magnificencja prof. Maciej Pałys, Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. Hubert Kowalski, Dyrektor Muzeum UW oraz prof. Zbigniew Skowron.

 

Program wydarzenia prezentuje się następująco:

 

17:30 inauguracja imienin: odsłonięcie tablicy poświęconej Fryderykowi Chopinowi w holu Pałacu Kazimierzowskiego.

 

18:00 koncert Aleksandry Świgut w auli Starego BUW-u. W programie znajda się utwory fortepianowe Fryderyka Chopina, Roberta Schumanna i Karola Szymanowskiego.

 

ALEKSANDRA ŚWIGUT

Pianistka, absolwentka i pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, laureatka I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie (2018). Studiowała w UMFC w klasie Piotra Palecznego, Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Wojciecha Świtały i Marii Szwajger-Kułakowskiej, a także Guildhall School of Music w Londynie w klasie Davida Dolana. Doktorantka w Akademii Muzycznej w Gdańsku (klasa Waldemara Wojtala). Zdobywała doświadczenie na fortepianie historycznym pod kierunkiem Katarzyny Drogosz. Uzyskała także dyplom w klasie klawesynu Małgorzaty Sarbak. Była wielokrotnie nagradzana na konkursach pianistycznych m.in. w Ettlingen, Enschede, Nowym Orleanie oraz Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim w Warszawie. Brała udział w festiwalach w Nohant, Paryżu, Dusznikach-Zdroju, Wielkanocnym Festiwalu Beethovenowskim, „Chopin i jego Europa”. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich m.in. w Hamamatsu, La Châtre, Opactwie Royaumount (stypendium tamtejszej fundacji), Lipsku, Radziejowicach, Dusznikach-Zdroju, Warszawie. Współpracowała z tak wybitnymi muzykami
i pedagogami, jak: Robert Levin, Malcolm Bilson, Arie Vardi, Anna Malikova, Soo-Jung Shin, Alexei Lubimov, Tobias Koch, Andreas Staier, Katarzyna Popowa-Zydroń, Ives Henry, Krzysztof Jabłoński, Mariola Cieniawa. Jako solistka koncertowała z orkiestrami: AUKSO, filharmonii łódzkiej, lubelskiej, zielonogórskiej, podlaskiej, Orkiestrą XVIII Wieku oraz Orkiestrą Symfoniczną Lipawy i Netherland Symphony Orchestra. Występuje również jako kameralistka. Wraz z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem nagrała płytę z utworami Roberta Schumanna, wydaną przez NIFC w serii „Debiuty. Młode talenty” (2014). W ubiegłym roku wykonała recital chopinowski na Festiwalu „Chopin i jego Europa”. Stypendystka Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci (2003–2010), który aktualnie wspiera jej działalność pedagogiczną. Wielokrotna stypendystka Ministerstwa Kultury, Fundacji im. Franciszka Wybrańczyka, niemieckiej Fundacji Jutting. Aleksandra Świgut jest reprezentowana przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.