W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, których jubileuszowa, 25. edycja odbywa się pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”, Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza do zwiedzania w weekend 16-17 września 2017 r. W tych dniach w godzinach 10.00-15.00 będzie można obejrzeć wystawę stałą „Orzeł i pięć gwiazd Uniwersytetu” poświęconą początkom UW (na co dzień dostępną tylko w dni robocze). O godzinie 12.00 zapraszamy na oprowadzanie z przewodnikiem po zabytkowym kampusie głównym oraz wystawie. Nasz uniwersytecki „krajobraz” bardzo się zmienił na przestrzeni 200 lat, które upłynęły od chwili założenia uczelni, a jeszcze bardziej – od czasów, kiedy na miejscu Pałacu Kazimierzowskiego znajdowała się królewska willa… Te zmiany pozwoli nam prześledzić spacer zakończony oglądaniem makiety dawnego UW i obiektów z epoki. Zwiedzających zaprosimy do pięknych wnętrz zabytkowego pałacu Tyszkiewiczów-Potockich. Wstęp wolny, zbiórka pod bramą główną (Krakowskie Przedmieście 26/28). Zapraszamy!

_ _ _

Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się w Polsce już od 25 lat i zajmują ważną pozycję na mapie wrześniowych wydarzeń kulturalnych. EDD powstały z inicjatywy Rady Europy na wzór francuskich „Dni otwartych zabytków” zapoczątkowanych w 1984 r. Poprzez udostępnianie szerokiej publiczności obiektów na co dzień za­mkniętych, miały przyczynić się do uwrażliwienia społeczeństwa na pro­blematykę zabytków i potrzebę ich ochrony dla przyszłych pokoleń. W Polsce Europejskie Dni Dziedzictwa zostały zorganizowane po raz pierwszy w 1993 r. Jednak zainicjowana na początku projektu for­muła „otwartych zabytków” okazała się w polskich realiach zbyt wąska. W związku ze strukturą własności charakterystyczną dla zabytków w Pol­sce, ograniczony do nich dostęp nie jest kluczowym problemem w naszym kraju, lecz to, że wiele lokalnych zabytków jest nieznanych okolicznym mieszkańcom. Powstał więc pomysł, aby rozszerzyć formułę wydarzeń EDD tak, by upo­wszechniały wiedzę o zabytkach i tradycjach kultury wśród społeczności lokalnych. Obchody EDD są więc dobrą okazją, aby uświadomić sobie, że dziedzictwo jest dobrem nas wszystkich i także jego ochrona powinna stać się obowiązkiem każdego z nas. Wydarzenia w ramach EDD to możliwość wspólnego, rodzinnego odkrywania lokalnej historii, poszerzania wiedzy, poznawania zapomnianych tradycji, obyczajów, jak również szansa na nowe, inspirujące możliwości spędzania wolnego czasu.