Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na siódme spotkanie z cyklu „Uniwersytet Warszawy”, które odbędzie się w środę, 26 lipca. Tym razem Adam Tyszkiewicz podczas spaceru pt. „Stare Powązki – uniwersytecka nekropolia” opowie o akademickich zwyczajach pogrzebowych oraz wspólnie z uczestnikami odwiedzi groby rektorów i najsłynniejszych profesorów uczelni. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.30 przy Bramie św. Honoraty Cmentarza Powązkowskiego.

Serdecznie zapraszamy!

Spacer po Starych Powązkach

Stare Powązki to bez wątpienia najpiękniejszy cmentarz Warszawy. Od końca XVIII w. chowani są na nim najwybitniejsi polscy pisarze, malarze, architekci i aktorzy. Pośród cmentarnych alejek można również odnaleźć wiele grobów „uniwersyteckich”, które skrywają miejsca spoczynku kilkunastu byłych rektorów UW, a także wielu słynnych profesorów i absolwentów uczelni.
Uczestnicy sp
aceru dowiedzą się, dlaczego brakuje wielu grobów profesorów z czasów Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego, na którym nagrobku profesora UW znajduje się płaskorzeźba ukazująca warszawski pomnik Mikołaja Kopernika oraz jakie groby akademickie znajdują się w katakumbach. Na trasie spaceru omówione zostaną także najpiękniejsze nagrobki wykonane przez Pawła Malińskiego, Konstantego Hegla i Jakuba Tatarkiewicza, czyli artystów związanych z placówkami naukowymi przy Krakowskim Przedmieściu.
Podczas spotkania przewodnik
zwróci uwagę na akademickie zwyczaje pogrzebowe, opowie o najsłynniejszych pogrzebach rektorskich oraz wskaże najważniejsze symbole sepulkralne.

Program prelekcji (sierpień-grudzień)

● 30 sierpnia godz. 16.30, Sala Balowa Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, Krzysztof Mordyński, „Atlanci i tancerki. Pałac Tyszkiewiczów-Potockich – Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego” (wykład połączony ze spacerem).

● 27 września, godz. 16.30, Sala Balowa Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, Krzysztof Mordyński, „Gabinety naukowe Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego”.

● 25 października, godz. 16.30, Sala Balowa Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, prof. dr hab. Jerzy Miziołek, „200-lecie pierwszego publicznego muzeum w dziejach Polski (Muzeum Sztuk Pięknych Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego)”.

● 29 listopada, godz. 16.30, Sala Balowa Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, Adam Tyszkiewicz, „Kadet Tadeusz Kościuszko. Tradycje Szkoły Rycerskiej”.

● 20 grudnia (wyjątkowo przedostatnia środa miesiąca), godz. 16.30, Sala Balowa Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, Adam Tyszkiewicz, „Rektor Józef Brudziński – Uniwersytet od nowa”.