Lata 2016-2018 to czas jubileuszu Uniwersytetu Warszawskiego, który obchodzi właśnie 200-lecie swojego istnienia. Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego włącza się w obchody, realizując wystawy, filmy i publikacje dotyczące dziejów UW oraz jego osiągnięć na przestrzeni lat. Na początku 2016 roku zostanie udostępniona nowa ekspozycja stała „Orzeł i pięć gwiazd Uniwersytetu” przybliżająca początki najstarszej warszawskiej uczelni, jej kolekcje artystyczne i dokonania naukowe.

[singlepic id=1186 w=300 h=220 float=left]Jubileusz jest także doskonałą okazją do zintensyfikowania prac digitalizacyjnych i udostępniania w sieci zbiorów Uniwersytetu. Muzeum UW już po raz drugi uzyskało na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, tym razem przy wsparciu Fundacji Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego „Varia”. Efektem projektu „Digitalizacja kolekcji Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego – kontynuacja” realizowanego w 2015 roku są nowe zdjęcia cyfrowe ponad 2,5 tys. obiektów, udostępnione na stronie www.zbiory.uw.edu.pl, gdzie Muzeum od trzech lat sukcesywnie publikuje swoje zbiory. Digitalizacji poddano m.in. stare zdjęcia i albumy ze zdjęciami, dokumenty (np. indeksy, legitymacje, dyplomy, listy gratulacyjne), medale pamiątkowe uczelni polskich i zagranicznych, stemple, sztandary, broń białą czy dawną aparaturę naukową, a także kilka rzeźb i obrazów.

[nggallery id=216]

Nieliczne z tych obiektów mogły być udostępnione na ekspozycji jubileuszowej „Orzeł i pięć gwiazd Uniwersytetu”, większość jest jednak niedostępna na co dzień. Projekt digitalizacyjny pozwala każdemu zaspokoić ciekawość historii Uniwersytetu Warszawskiego bez wychodzenia z domu – wystarczy wejść na dedykowaną mu stronę, żeby przeglądać wybrane muzealne eksponaty. Zapraszamy do zaglądania na www.zbiory.uw.edu.pl, gdzie można odkrywać sukcesywnie uzupełnianą kolekcję.