Szanowni Państwo,

od maja 2014 r. na początku każdego miesiąca będziemy prezentować na naszej stronie internetowej jedno zdjęcie, pochodzące ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego. Pragniemy pokazywać ujęcia do tej pory niepublikowane, niezwykłe, często także zabawne. Wszystkie fotografie będą oczywiście związane z historią uczelni oraz z uniwersyteckimi gmachami. Ze względu na zbliżający się remont Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich pokaz rozpoczynamy od fotografii (autorstwa Marka Świeżewskiego), ukazującej przeprowadzone w latach 80-tych prace konserwatorskie na elewacji tejże rezydencji. Na pierwszym planie zdjęcia widzimy jednego z czterech atlantów dłuta Andre Le Bruna-pierwszego rzeźbiarza Stanisława Augusta. Rzeźba poddawana jest skomplikowanemu „zabiegowi stomatologicznemu…..”, który przeprowadza pani konserwator.

[singlepic id=1031 w=280 h=230 float=center]

Portyk z atlantami jest najprawdopodobniej najczęściej fotografowanym dziełem sztuki na Krakowskim Przedmieściu. Często też w Muzeum UW określamy go wizytówką tej ulicy. Zapraszamy pod atlanty Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich w Noc Muzeów, 17 maja br. Ujrzą je wówczas Państwo w nowej, podświetlonej aranżacji!