[singlepic id=1003 w=260 h=220 float=left]Zapraszamy Państwa do zapoznania się z najnowszą publikacją Muzeum UW autorstwa Jerzego Miziołka oraz Huberta Kowalskiego „Uniwersytet Warszawski i młody Chopin″,  Warszawa 2013.

Gdy mówimy o Fryderyku Chopinie zwykle nasza myśl biegnie do Żelazowej Woli, do saloniku w pałacu Krasińskich i do kościoła św. Krzyża w Warszawie, w którym spoczywa jego serce. Ale najbardziej Chopinowskim miejscem w Warszawie jest w rzeczywistości zespół zabytkowy Uniwersytetu Warszawskiego, zwany potocznie kampusem, przy Krakowskim Przedmieściu 26/28. W jednym z jego gmachów Fryderyk mieszkał wraz z rodziną przeszło 10 lat (1817-1827), a również w następnych latach, aż do wyjazdu w 1830 roku do Wiednia i Paryża, bywał tu codziennie jako student i wreszcie jako absolwent Szkoły Głównej Muzyki. Przedkładana Czytelnikowi książka, podobnie jak film „Chopin wśród artystów i uczonych”, jest opowieścią o tych przeszło 10 latach życia geniusza fortepianu w murach Uniwersytetu Warszawskiego (Szkoła Główna Muzyki była jego integralną częścią). Jest to opowieść o Chopinie – uczniu Liceum Warszawskiego, a następnie studencie Uniwersytetu, o jego kolegach i profesorach, domu rodzinnym, salach wykładowych i uniwersyteckim Ogrodzie Botanicznym. Na oczach Fryderyka wznoszono kolejne gmachy uniwersyteckie, tworzono gabinety naukowe, Muzeum Sztuk Pięknych i organizowano wystawy artystyczne. Wiele z tych wydarzeń opisał w swoich listach, które wraz z licznymi, na nowo odczytanymi zapiskami z epoki i mato znanymi rycinami pozwalają zobaczyć w nowym świetle jego młodość, życie codzienne rodziny i sąsiadów oraz funkcjonowanie Liceum i Uniwersytetu. Jak niegdyś zauważono: „cały Chopin powstał w młodości […] reszta jego życia była pościgiem geniuszu za doskonałością”.