Wystawa “Marubi: Reflecting our traditions, reflecting ourselves” w budynku Starej Biblioteki UW, 13-14.02.2014.

 

Ambasador Czarnogóry w Rzeczypospolitej Polskiej J.E. Ramiz Bašić oraz Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego mają zaszczyt zaprosić w dniach 13-14 lutego br. na wystawę “Marubi: Reflecting our traditions, reflecting ourselves”. Kampus Główny Uniwersytetu Warszawskiego, gmach Starej Biblioteki Uniwersyteckiej, Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa.

Wystawa jest rezultatem współpracy transgranicznej między Czarnogórą i Albanią. Ma ona na celu zwiększenie wartości wspólnego dziedzictwa kulturowego (w szczególności dziedzictwa rodziny fotografów Marubi) oraz zwrócenie uwagi na potencjał piękna obszaru Szkodra-Ulcinj. Ma ona charakter etnograficzny, promujący kulturę Czarnogóry oraz Albanii. Wystawa jest finansowana przez Unię Europejską. Głównymi beneficjentami tego projektu są miasto Szkodra w Albanii i gmina Ulcinj w Czarnogórze wraz z partnerami, do których należą: Fototeka Marubi, Teuleda, Focus Europe, Organizacja Turystyki Ulcinj i Muzeum Etnologiczne w Ulcinj.

Pietro Marubbi (alb. Pjetër Marubi) (Piacenza 1834-Szkodra 1903) był włoskim architektem, malarzem i fotografem. Jako zwolennik Garibaldiego wyemigrował z Piacenzy do Szkodry około roku 1850 ze względów politycznych. Tam otworzył zakład fotograficzny „Foto Marubi”. Syn właściciela domu w którym mieszkał Pietro – Kel Kodheli (który później zmienił swoje nazwisko na Marubi) oraz jego syn, Gegë Kodheli (Marubi), uczyli się pod kierunkiem Pietra Marubiego sztuki fotograficznej, która stała się pasją ich życia. Efektem tej działalności jest Fototeka Marubi w Szkodrze, w której zgromadzono około 500 000 szklanych negatywów z regionu Bałkanów.