[singlepic id=822 w=280 h=220 float=left]27 września br. w Legionowie, budynku urzędu miasta, odbyła się uroczystość, podczas której wręczono nagrody VII edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”. III miejsce w kategorii „Najciekawsze wydawnictwo muzealne wydane lub współwydane przez placówkę muzealną” zajęła książka „Fidiasz, Michał Anioł i inni. Królewska i uniwersytecka kolekcja odlewów gipsowych w Warszawie”, Warszawa 2012. Redaktorami tej publikacji, a także autorami znajdujących się w niej esejów są prof. Jerzy Miziołek (Piękno antycznego i renesansowego wzoru. Odlewy gipsowe dzieł rzeźbiarskich i ich rola w kulturze artystycznej i „Dotyk óswieconej dłoni” Kilka uwag o gipsowych kopiach dzieł Michała Anioła i recepcji jego rzeźb w Polsce oraz dr Hubert Kowalski Kolekcja odlewów gipsowych Uniwersytetu Warszawskiego w latach 1809-1940 . Oprócz tekstów, wyżej wspomnianych badaczy, znajdą tam Państwo również eseje autorstwa dr. Artura Badacha Nowożytne rzeźby w gipsie w kolekcji króla Stanisława Augusta, dr Agnieszki Skórskiej-Jarmusz Przeszłość – teraźniejszość – przyszłość: aranżacja ekspozycji odlewów gipsowych w Starej Pomarańczarni oraz Małgorzaty M. Przybyszewskiej Odlewy gipsowe brązów starożytnych w zbiorach warszawskich: „Auriga delficki” w Muzeum Łazienki Królewskiej i kopie brązów szczecińskich w Muzeum Narodowym w Warszawie.

[singlepic id=823 w=220 h=200 float=center]