[singlepic id=789 w=230 h=210 float=left] Na początku czerwca br. Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego wzbogaciło się o nowy, niezwykle cenny zabytek, tj. pastelowy wizerunek Henryka Sienkiewicza autorstwa znanego portrecisty Kazimierza Mordasewicza (1900 r). Darczyńcami tego portretu są mieszkający na stałe w Oxfordzie Państwo Roza-Maria i Michał Giedroyciowie. Zadania przewozu obrazu do Warszawy oraz załatwienia wszystkich formalności na terenie Wielkiej Brytanii podjął się prof. Jerzy Miziołek, dyr. Muzeum UW.  Serdeczne podziękowania składamy Tomaszowi Herbichowi i dr. hab. Tadeuszowi Bernatowiczowi, którzy przyczynili się do pozyskania dzieła oraz Ireneuszowi Truszkowskiemu – Konsulowi Generalnemu Rzeczpospolitej Polskiej w Wielkiej Brytanii za uprzejmą pomoc okazaną w Londynie. Więcej informacji na temat obrazu, Kazimierza Mordasewicza oraz darczyńców znajdą Państwo w jesiennym numerze „Uniwersytetu Warszawskiego”.

Autorem zdjęcia portretu Henryka Sienkiewicza jest Miron Bogacki.

[singlepic id=790 w=220 h=200 float=center]

Darczyńcy portretu Henryka Sienkiewicza – Roza-Maria i Michał Giedroyciowie