W dniu 30 października br. o godz. 18.00 Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza do Sali Kolumnowej Budynku Pomuzealnego (Instytut Historyczny; Krakowskie Przedmieście 26/28) na Wieczór z poezją i sztuką Michała Anioła. Spotkanie odbędzie się w związku z 500-leciem odsłonięcia fresków włoskiego artysty w Kaplicy Sykstyńskiej. Wieczór organizowany jest we współpracy z Wydziałem Historycznym UW, Łazienkami Królewskimi oraz Teatrem Polskim.

[singlepic id=618 w=320 h=240 float=center]

W programie:

Jego poezja, którą przybliżą – Grażyna Barszczewska, aktorka Teatru Polskiego i Jarosław Mikołajewski, poeta i tłumacz oraz
Jego sztuka, o której mówić będą – prof. Janusz Pastwa, artysta rzeźbiarz i prof. Jerzy Miziołek, dyrektor Muzeum UW.
O Efekcie Michała Anioła opowie Krystyna Doroszewicz, doktor psychologii.

Na zakończenie Wieczoru przypomniany zostanie fragment Tryptyku rzymskiego Jana Pawła II, będący jednym z najpiękniejszych przykładów oddziaływania sztuki Michała Anioła w naszych czasach.

Michał Anioł (1475-1564) należy do tych artystów, którzy wyznaczyli najwyższy horyzont artyzmu, piękna i oryginalności w sztuce. Żył bez mała 90 lat i tworzył we wszystkich dziedzinach sztuki, osiągając w każdej z nich coś wyjątkowego, coś co fascynuje i głęboko porusza ludzi od pięciu stuleci. W wigilię Wszystkich Świętych tego roku minie 500 lat od momentu ukończenia przez tego artystę fresków w Kaplicy Sykstyńskiej, która od czasu papieża Jana Pawła II, jest w pewnym sensie także naszą polską kaplicą. Głównym akcentem warszawskich obchodów Roku Michała Anioła stała się ekspozycja, prezentowana w Sali Kolumnowej UW od 19 maja br., zawierająca gipsowe kopie dzieł rzeźbiarskich geniusza oraz reprodukcje rycin i rysunków będących refleksem jego twórczości. Wszakże Michał Anioł był nie tylko genialnym rzeźbiarzem, malarzem i architektem, ale i wielkim poetą. Kilka spośród jego sonetów stanowi istotną część wystawy, albowiem niemal perfekcyjnie oddają ducha tej jedynej w swoim rodzaju twórczości, która trafiła również do sfery badań z zakresu psychologii jako tzw. „Efekt Michała Anioła”.