[singlepic id=591 w=260 h=200 float=left]Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Zakładem Tradycji Antyku w Sztukach Wizualnych Instytutu Archeologii UW oraz Kołem Naukowym Recepcji Antyku „Ars Antica” zapraszają na konferencję naukową „Antyk 2.0 czyli ile antyku jest we współczesności?”. Konferencja odbędzie się 26 października 2012 r. na Uniwersytecie Warszawskim (w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, Krakowskie Przedmieście 32, Warszawa). Do udziału zachęcamy studentów i badaczy z różnych dziedzin, zainteresowanych kulturą antyczną i jej przejawami w kulturze nowożytnej.

PROGRAM KONFERENCJI

Korzenie współczesnego świata tkwią głęboko w starożytności, jednak fakt ten jest często niedostrzegany bądź lekceważony, a waga dziedzictwa kulturowego kręgu grecko-rzymskiego jest niedoceniana. Tradycje antyczne stanowią element codziennego życia każdego z nas – pojawiają się w architekturze mijanych budynków, motywach w sztuce i literaturze, ze względu na swoją ponadczasowość i uniwersalność często goszczą w reklamie czy filmie. Odniesienia do starożytności są obecne w psychologii, założenia antycznych stanowią podstawę filozofii, a osiągnięcia techniczne wciąż zadziwiają. Nasza konferencja ma zachęcić do wyśledzenia kolejnych motywów antycznych, wskazania zjawisk i omówienia przyczyn. Dzięki interdyscyplinarnemu charakterowi spotkania ukazana zostanie różnorodność tradycji i ich ponadczasowość, a dzięki mnogości tematów każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Przewidujemy, że obszar tematyczny konferencji będzie oscylował wokół następujących zagadnień:

– antyk w sztuce współczesnej (rzeźba, malarstwo, muzyka);
– inspiracje grecko-rzymskie w architekturze dawnej i współczesnej;
– motywy antyczne w literaturze;
– wykorzystanie kultury antycznej jako chwytu marketingowego;
– przedstawienia i nawiązanie do kultury antycznej w filmie;
– antyk a psychologia.

Warto zaznaczyć, że będzie to już drugie spotkanie poświęcone tematyce wpływów kultury antycznej we współczesnym świecie. Konferencja będzie okazją nie tylko do podjęcia nowych problemów badawczych, ale i do kontynuowania i pogłębienia zagadnień poruszonych podczas konferencji „Antyk, antyk!”, która miała miejsce w 2010 roku na Uniwersytecie Warszawskim.