Wystawa obrazów azerbejdżańskiego malarza Husejna Alijewa w Muzeum UW – 13-30.09.2012

 

Z okazji 540-lecia nawiązania pierwszych kontaktów polsko-azerbejdżańskich oraz 20-lecia odnowienia polsko-azerbejdzańskich stosunków dyplomatycznych Ambasada Republiki Azerbejdżanu w Polsce oraz Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają w dniu 13 września br. o godz. 14.00 na uroczyste otwarcie wystawy obrazów malarza Husejna Alijewa.

Budynek Starej Biblioteki UW; Krakowskie Przedmieście 26/28. Wystawa potrwa do 30 września br. Wstęp bezpłatny. Patronat medialny: Radio Kampus oraz 3D tv.

Husejn Alijew, jeden z twórców współczesnej narodowej sztuki malarskiej, urodził się 22 kwietnia 1911 roku w prowincji Zangezur, we wsi Dżomardły. W 1923 roku rozpoczął naukę w szkole, a w 1926 – w Technikum Pedagogicznym w Nachiczewaniu. Pierwsze profesjonalne wykształcenie zdobył w Technikum Artystycznym w Baku, a potem Wszechrosyjskiej Akademii Artystycznej w Leningradzie (Sankt Petersburg).

Po powrocie do Azerbejdżanu zaczął wykładać w Technikum Bakijskim. H.A.Alijew szczerze wierzył w ideały tych czasów, współpracował z najpopularniejszym czasopismem na Wschodzie „Molla Nasreddin”, przez wiele lat pracował w redakcjach różnych gazet, zajmował się malarstwem i tworzył akwarelą.

Kiedy wybuchła II Wojna Światowa Husejn Alijew dobrowolnie poszedł na front i w latach 1942-1945 służył w armii.

5 grudnia 1977 roku otrzymał tytuł Zasłużonego Artysty Malarza Republiki Azerbejdżanu, a w 1982 roku tytuł Narodowego Artysty Malarza oraz Order Przyjaźni Narodów.

Głównym źródłem inspiracji dla Husejna Alijewa niezmiennie pozostawała przyroda jego Ojczyzny. Nieprzypadkowo Husejn Alijew lubił powtarzać: ”Moim nauczycielem jest sama przyroda!”. Malarz, który spędził dzieciństwo w Zangezurze i Nachiczewanie, był zakochany w wielobarwnej gamie przyrody jego Ojczyzny. Ta miłość jest odczuwalna w każdej jego pracy, w palecie barw, w rzeczywistości tworzonych obrazów. Portret i pejzaż szczególnie przyciągały uwagę artysty. Husejn Alijew był uważnym obserwatorem otaczającej go rzeczywistości, co odbiło się w jego twórczości. Nieprzypadkowo nadzwyczajny dar artysty, który z sukcesem pracował w różnych stylach, najbardziej wyraźnie i wszechstronnie przejawia się  w sferze pejzażu romantycznego. Kolorowe obrazy, które czarują rytmicznością, muzykalnością oraz wykwintnością, ujawniają zarówno początki radzieckiej, jak i zachodniej awangardy początku XX wieku oraz wielowiekowe artystyczne dziedzictwo narodu Azerbejdżanu.

Za wielkiego artystę uważa się tego, którego twórczość inspiruje innych do malowania. Husejn Alijew, (zmarł 21 maja 1991 roku) był takim malarzem, który pozostawił po sobie całe pokolenie kontynuatorów swego dzieła.