Architektura Uniwersytetu Warszawskiego w XXI w. 31.05-31.08.2012

 

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy „Architektura Uniwersytetu Warszawskiego w XXI w.” w dniu 30 maja o godzinie 14.00

Ekspozycja prezentowana będzie w budynku Starej Biblioteki UW przy Krakowskim Przedmieściu 26/28. Kuratorami wystawy są: Konrad Gutkowski oraz dr Hubert Kowalski.

Wystawa będzie czynna do 31 sierpnia br. Wstęp bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

Używając terminu “architektura’”, myślimy o sztuce kształtowania przestrzeni i odnosimy go do tych tylko budynków, które są projektowane z myślą o ich wyrazie estetycznym. Architekt bowiem, organizując przestrzeń, tworzy artystyczną bryłę harmonijnie zestawiając ze sobą ściany, dachy, schody i inne elementy, odpowiednio je modelując. Sztuka kształtowania przestrzeni często wykorzystuje efekty malarskie, rzeźbiarskie, a niekiedy również graficzne. W harmonijnym współgraniu wszystkich wymienionych sztuk architektura może być dziełem par excellence estetycznym, piękną i funkcjonalną przestrzenią nasyconą bogatymi treściami ideowymi. Takie słowa przychodzą na myśl, gdy patrzymy na poszczególne budowle uniwersyteckie i większe ich zespoły, również te wzniesione w czasie dwóch minionych dekad i te aktualnie konstruowane.

Przełom stuleci i jednocześnie tysiącleci przyniósł Uniwersytetowi Warszawskiemu wiele nowych wyzwań i konieczność wybudowania nowych gmachów, unowocześnienia kilkunastu starych i wzniesienia kilku kompleksów architektonicznych. Aby nadążyć za duchem czasu i stworzyć warunki nauczania na wysokim poziomie, powołano do życia prawdziwe arcydzieło – gmach nowej Biblioteki Uniwersyteckiej na Powiślu, wzniesiono niemal równie imponujące budynki Wydziału Biologii na Ochocie i zmodernizowano gmachy [singlepic id=531 w=260 h=180 float=right]Wydziału Zarządzania przy ul. Szturmowej, czyniąc z tych niepięknych kiedyś budynków prawdziwe dzieło architektoniczne. Piękny, zielony i przestronny gmach BUW, z „alfabetem świata” na fasadzie, kolorowym – niczym obraz Mondriana – „rusztem” z dawnego BUW i magicznym ogrodem na dachu przy ul. Dobrej, zapowiedział w latach 90. minionego wieku powstanie prawdziwego città universitaria w sercu miasta.Obecnie wyrasta przy nim zespół architektoniczny wznoszony na potrzeby neofilologii, który przemówi do nas niebawem swoją wysublimowaną poetyką szkła i światła gustownie i harmonijnie wpisaną w otoczenie, podczas gdy na Ochocie powstają nie mniej pięknie zaprojektowanie i jeszcze bardziej monumentalne jako całość CeNT I, CeNT II i CeNT III. Projekty Centrów Nowych Technologii jawią się przed nami nie tylko jako znakomita, na wskroś nowoczesna przestrzeń i forma architektoniczna, ale jako coś w rodzaju „aktu strzelistego” nauki polskiej i brama prowadząca do nowych źródeł Wiedzy.

Nasza wystawa jest próbą pokazania urody nowej architektury uniwersyteckiej, rodzajem przypomnienia proroczych słów Jana Pawła II z 1999 roku o gmachu nowego BUW  jako „zaczątku odmłodzonego, uniwersyteckiego Powiśla” i hołdem składanym wielkim architektom – przede wszystkim Stefanowi Kuryłowiczowi i Markowi Budzyńskiemu.

prof. Jerzy Miziołek

Dyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego