W hołdzie darczyńcom Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego oraz wspomnienie pierwszych doktoratów honoris causa – Pałac Kazimierzowski 15.06.2011

PROGRAM UROCZYSTOŚCI

[singlepic id=226 w=280 h=240 float=left] 1.Wystąpienie prof. dr hab. Jerzego Miziołka – dyrektora Muzeum UW
2.Józef Piłsudski i Ignacy Paderewski doktorami h. c. UW – wystąpienie dr Roberta Gawkowskiego
3.Pokaz wybranych darów przekazanych Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego
4.Wręczenie dyplomów wdzięczności darczyńcom (ks. prof. dr. hab. Markowi Starowieyjskiemu, prof. dr. hab. Kazimierzowi Starowieyjskiemu, artyście Tadeuszowi Zielińskiemu)

W maju 1921 roku i w czerwcu 1931 roku Uniwersytet Warszawski uhonorował doktoratami honoris causa dwóch wybitnych Polaków – Marszałka Józefa Piłsudskiego i jednego z premierów odrodzonej Polski – Ignacego Paderewskiego. W ubiegłym roku bez większego echa minęła 150 rocznica urodzin Paderewskiego i dlatego tym bardziej warto przypomnieć 80-lecie przyznania Mu przez nasz Uniwersytet doktoratu honorowego. Wspomnienie to łączymy z przypomnieniem pierwszego doktoratu honoris causa w całych dziejach UW. To sięganie do przeszłości naszej Uczelni łączymy z uroczystością wręczenia dyplomów wdzięczności tym, którzy w ostatnich miesiącach wzbogacili Muzeum UW w cenne eksponaty i dokumenty. Są nimi pamiątki po wybitnym profesorze Uniwersytetu Królewsko-Warszawskiego – Kazimierzu Brodzińskim oraz ryciny i rysunki ukazujące m.in. Chopina, Mickiewicza i Kopernika, ofiarowane do Muzeum przez wybitnego artystę p. Zielińskiego. Tym sposobem czcimy pamięć ważnych wydarzeń z dziejów Uniwersytetu Warszawskiego i tworzymy precedens uroczystych podziękowań dla tych wszystkich, którzy wzbogacają ciągle skromne zbiory uniwersyteckiego Muzeum. Nabiera to szczególnego znaczenia w latach obchodów 200-lecia naszej Uczelni.
[nggallery id=senat]

Zdjęcia autorstwa Janusza Rudzińskiego.