Królestwo Flory. 200-lecie pierwszego Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego

 

14.05.2011 w gmachu Starej Biblioteki Uniwersyteckiej odbyło się uroczyste otwarcie wystawy Królestwo Flory. 200-lecie pierwszego Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Imprezie towarzyszyły: trzy prelekcje o ogrodzie na skarpie za Pałacem Kazimierzowskim, pokaz filmu Chopin wśród artystów i uczonych oraz kiermasz kwiatów i roślin organizowany we współpracy ze Szkółkarzami ze Związku Szkółkarzy Polskich i ze Związkiem Ogrodników – Bronisze.

Organizatorami wystawy są Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego oraz Sekcja do Spraw Zieleni UW.

Ekspozycja będzie czynna do 30 maja 2011 w godz. 8.00 – 18.00 – Gmach Starej Biblioteki Uniwersyteckiej

Stroje z epoki, w których wystąpili podczas otwarcia wystawy pracownicy Muzeum zostały wypożyczone z Teatru Muzycznego ROMA.

[singlepic id=169 w=320 h=240 float=right]Gdy na przełomie wiosny i lata AD 1811 minister Stanisław Kostka Potocki uzyskał zgodę na założenie przy Pałacu Kazimierzowskim Ogrodu Botanicznego na potrzeby utworzonej w 1809 roku Szkoły Lekarskiej, widzianej już wtedy jako jeden z wydziałów rodzącego się Uniwersytetu Warszawskiego, zapadła tym samym decyzja o umieszczeniu naszej Alma Mater w tym właśnie miejscu, w którym do dziś się znajduje. Ogród Botaniczny przeniesiono w 1818 roku w Aleje Ujazdowskie, ale założenie pierwszego ogrodu UW, w którym wyrastał m.in. Fryderyk Chopin, jest jednym z ważniejszych wydarzeń w dziejach naszej 200-letniej uczelni. Wraz z Florą, która jak co roku zachwyca nas zielenią listowia i traw, a poprzez kwitnące krzewy i kwiaty czyni z Ziemi iście cudowną planetę, świętujmy i cieszmy się z uprawiania wszelkich Nauk w tym prawdziwie magicznym miejscu.