15.02 – 15.03.2011 „Aquileia. Skrzyżowanie Dróg Imperium Rzymskiego”

15 marca br. zakończyła się wystawa zatytułowana „Aquileia – skrzyżowanie dróg Imperium Rzymskiego”. Celem ekspozycji było przybliżenie Aquilei, antycznego miasta w północnej Italii, które miało duży wpływ na tworzenie fundamentów Europy, jej historii, sztuki oraz chrześcijaństwa. W ciągu miesiąca w holu Starej Biblioteki UW zwiedzający mieli okazję obejrzeć kopie starożytnych rzeźb oraz zapoznać się z barwnymi zdjęciami i tekstami opowiadającymi historię miasta od jego założenia w II w. p.n.e. do wybudowania wspaniałej Bazyliki Patriarchy Popona w XI w. Szczególnie interesujące były kolorowe plansze poświęcone odnalezionym w Aquilei mozaikom, bursztynom, klejnotom i ozdobionym reliefami gemmom. Na ekspozycji nie zabrakło również informacji o polskich dokonaniach w odkrywaniu tajemnic tego starożytnego miasta. Na przełomie XIX i XX wieku pośród badaczy Akwilei był hrabia Karol Lanckoroński, który prowadził prace archeologiczne i konserwatorskie przy katedrze. Był on także współautorem dzieła „Katedra w Akwilei – dzieje i architektura” (1906 r.).
Wystawa opracowana została przez Narodowe Stowarzyszenie Aquilei, które od 1929 roku promuje i zachęca do poznawania antycznej metropolii. W Warszawie organizatorami imprezy były Włoski Instytut Kultury oraz Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego. Patronat medialny nad pokazem objęły: Wiadomości24.pl, Radio dla Ciebie oraz TVP Warszawa. Wcześniej, w dniach 30.11.2010–28.01.2011, ekspozycję prezentowano w Krakowie, w tamtejszym Włoskim Instytucie Kultury przy ul. Grodzkiej 49.