25.02 – 20.11.2010 Śladami Chopina na Uniwersytecie Warszawskim

 

Wystawa Śladami Chopina po Uniwersytecie Warszawskim prezentowana była w holu Starej Biblioteki UW od 25 lutego do 20 listopada 2010 roku. Zorganizowana została w związku z ustanowieniem przez Senat uczelni roku 2010 rokiem Fryderyka Chopina na Uniwersytecie Warszawskim. Uczelnia, jej budynki, sale i ogrody odegrały szczególną rolę w życiu Chopina. Jako młody chłopiec w latach 1817-1827 tu właśnie mieszkał i wyrastał w akademickiej atmosferze, zaś w 1829 roku, po trzyletnich studiach muzycznych oraz wykładach historii i literatury, został absolwentem Szkoły Głównej Muzyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wystawa pokazywała uniwersyteckie gmachy, sale audytoryjne i biblioteczne, budynki i ogrody z czasów zamieszkiwania rodziny Chopinów w oficynie Pałacu Kazimierzowskiego. Na ekspozycję złożyły się mało znane, niejednokrotnie niepublikowane wcześniej, rysunki, obrazy i ryciny. Głównymi jej organizatorami byli Zakład Tradycji Antyku w Sztukach Wizualnych Instytutu Archeologii UW, Fundacja UW i Biuro Promocji UW. Wystawę wsparło finansowo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a patronatem medialnym objął Program 2 Polskiego Radia. Ekspozycji towarzyszył folder-przewodnik, dostępny nadal w Biurze Promocji UW. Więcej informacji: http://www.chopin2010.uw.edu.pl/index.php

        Wystawa Śladami Chopina po Uniwersytecie Warszawskim prezentowana była w holu Starej Biblioteki UW od 25 lutego do 20 listopada 2010 roku. Zorganizowana została w związku z ustanowieniem przez Senat Uczelni Roku 2010 rokiem Fryderyka Chopina na Uniwersytecie Warszawskim.

Uczelnia, jej budynki, sale i ogrody, odegrały szczególną rolę w życiu Chopina. Jako młody chłopiec w latach 1817—1827 tu właśnie mieszkał i wyrastał w akademickiej atmosferze, zaś w 1829 roku, po trzyletnich studiach muzycznych oraz wykładach historii i literatury, został absolwentem Szkoły Głównej Muzyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wystawa pokazywała uniwersyteckie gmachy, sale audytoryjne i biblioteczne, budynki i ogrody z czasów zamieszkiwania rodziny Chopinów w oficynie Pałacu Kazimierzowskiego. Na ekspozycję złożyły się mało znane, niejednokrotnie niepublikowane wcześniej, rysunki, obrazy i ryciny.

Głównymi jej organizatorami byli Zakład Tradycji Antyku w Sztukach Wizualnych Instytutu Archeologii UW, Fundacja UW i Biuro Promocji UW. Wystawę wsparło finansowo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a patronatem medialnym objął Program 2 Polskiego Radia.
Ekspozycji towarzyszył folder – przewodnik, dostępny nadal w Biurze Promocji UW. Więcej informacji: http://www.chopin2010.uw.edu.pl/index.php